Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, 1961 yılında Japonya'nın başkenti Tokyo'da doğdu. Babası Muzaffer Özdağ, 27 Mayıs Darbesi sonrasında, Millî Birlik Komitesi'nin parçalanması üzerine Ondörtler'den biri olarak Tokyo'ya sürgüne gönderildi. Millî Birlik Komitesi içinde Alparslan Türkeş ile birlikte hareket eden babasının, 13 Kasım 1960'ta Japonya'ya sürülmesi nedeniyle Tokyo'da dünyaya geldi.

Sedef Avcı kimdir, kaç yaşında, nereli, burcu ne, kiminle evli? Sedef Avcı kimdir, kaç yaşında, nereli, burcu ne, kiminle evli?

umit-ozdag-kimdir-nereli-kac-yasinda-umit-ozdag-kemal-kilicdaroglunu-destekleyecek-mi-hangi-adayi-destekleyecek (2)

Ümit Özdağ'ın akademik kariyeri

Münih Ludwig Maximilians Üniversitesi Siyasal Bilgiler Felsefe ve İktisat Fakültelerinden mezun oldu. Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde Araştırma görevlisi, Doçent ve Profesör olarak görev yaptı. 1986 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı.  1990 yılında doktor, 1993 yılında doçent, 2001 yılında profesör unvanını kazandı. 1999'da Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi'ni, 2003'te Diyanet Araştırmaları Merkezi'ni, 2006'da ise 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü'nü kurdu.

umit-ozdag-kimdir-nereli-kac-yasinda-umit-ozdag-kemal-kilicdaroglunu-destekleyecek-mi-hangi-adayi-destekleyecek (3)

1994 yılında Avrasya Dosyası adlı üç aylık uluslararası ilişkiler ve stratejik araştırmalar dergisini çıkarmaya başladı ve editörlüğünü yaptı. 1980'lerin sonundan itibaren terörizm ve etnik sorunlar konularında araştırmalar yaptı. 1995 senesinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile bu bölgelerdeki illerinden göç alan illerde sosyopolitik içerikli saha araştırmaları yaptı.

umit-ozdag-kimdir-nereli-kac-yasinda-umit-ozdag-kemal-kilicdaroglunu-destekleyecek-mi-hangi-adayi-destekleyecek (4)

1997-1998 senelerinde ABD'de Baltimore'da Towson Üniversitesi'nde küreselleşme, Avrasya'da etnik sorunlar konularında araştırmalar yaptı ve aynı konularda ders verdi. 1999 yılında Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezini (ASAM) kurdu. 2000 yılında ASAM'a bağlı olarak çalışan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü'nü kurdu. ASAM'ın 2004 senesine kadar başkanlığını ve yönetim kurulu başkanlığını yürüttü. 2001 yılında profesör oldu. 2005'te Gazi Üniversitesi'nden ayrıldı.

umit-ozdag-kimdir-nereli-kac-yasinda-umit-ozdag-kemal-kilicdaroglunu-destekleyecek-mi-hangi-adayi-destekleyecek (5)

Ümit Özdağ'ın siyasi kariyeri

2006 yılında MHP 8. Olağan Kongresi öncesinde, Genel Başkan Devlet Bahçeli'ye rakip olduğunu açıkladı. Kongreden iki önce MHP yönetiminden ihraç edilen Özdağ, 2010 yılındaki mahkeme kararı ile tekrar MHP üyesi oldu. MHP Genel Merkezi tarafından 2016 yılında, parti tüzüğünün bazı maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle kesin ihraç talebi ile Merkez Disiplin Kurulu'na sevk edildi ve 15 Kasım 2016 tarihinde partiden ihraç edildi.

umit-ozdag-kimdir-nereli-kac-yasinda-umit-ozdag-kemal-kilicdaroglunu-destekleyecek-mi-hangi-adayi-destekleyecek (6)

MHP'den ayrılan ve Meral Akşener'in başını çektiği, Devlet Bahçeli'ye muhalif ülkücüler, 2017 yılında İYİ Parti'yi kurdu. Ümit Özdağ da İYİ Parti'ye katılan MHP'liler arasında yer aldı. Strateji, İletişim, Propaganda ve Tanıtımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu. 2018 Genel Seçimleri'nde İYİ Parti İstanbul Milletvekili olan Özdağ, 2020 yılında İYİ Parti'den ihraç edildi. Bir yıl sonra mahkeme kararıyla ihraç kararı iptal edildi ancak 2 ay sonra İYİ Parti'den kendi istifa etti.

umit-ozdag-kimdir-nereli-kac-yasinda-umit-ozdag-kemal-kilicdaroglunu-destekleyecek-mi-hangi-adayi-destekleyecek

26 Ağustos 2021 yılında Zafer Partisi'ni kuran Özdağ, sığınmacı-kaçak karşıtı söylemleriyle gençlerin desteğini ve sevgisini kazandı. Bazı kesimler tarafından ırkçı olduğu yönünde suçlamalarla karşılaşsa da bunları hiç umursamadığını belirten Özdağ, Türkiye'nin önündeki en büyük problemin 10 milyonu aşkın sığınmacı-kaçak olduğunu her fırsat bulduğunda söyledi.

umit-ozdag-kimdir-nereli-kac-yasinda-umit-ozdag-kemal-kilicdaroglunu-destekleyecek-mi-hangi-adayi-destekleyecek (2)-1

Ümit Özdağ hangi adayı destekleyecek?

14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde ATA İttifakı'nın kurulmasında önemli rol oynayan Özdağ, Dr. Sinan Oğan'ı cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdi. Seçimlerde yüzde 5,17 oy alarak ikinci turda kilit role bürünen ATA İttifakı ve Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sinan Oğan'ın, ikinci turda hangi adayı destekleyeceği merak konusu.

umit-ozdag-kimdir-nereli-kac-yasinda-umit-ozdag-kemal-kilicdaroglunu-destekleyecek-mi-hangi-adayi-destekleyecek (3)-1

19 Mayıs 2023 Cuma günü Ümit Özdağ ve Kemal Kılıçdaroğlu görüştü. Özdağ görüşme sonrasında, "Sayın CHP Genel Başkanına ve heyete teşekkür ediyoruz. Bazı sorularımız vardı, onları sorduk. Ayrıntılı cevaplar aldık. Aldığımız cevaplar çerçevesinde yetkili kurumlarımızda değerlendirmeler yapacağız. Kısa zaman içerisinde Türk kamuoyuyla görüşlerimizi paylaşacağız” ifadelerini kullandı.