İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı'nın katılımıyla İspanya'da gerçekleştirilen "Argay Operasyonu" sonucunda uluslararası uyuşturucu kartelinin çökertildiğini ve örgüt lideri Kerim Dağlıoğlu'nun yakalandığını duyurdu. Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, kırmızı bültenle aranan ve Emre Karaca ismiyle bilinen Dağlıoğlu'nun ele geçirildiğini belirtti. 

Uluslararası Uyuşturucu Karteline Büyük Darbe 

Manisa’da orman yangını çıktı! Manisa’da orman yangını çıktı!

Operasyon, yaklaşık 9 aylık bir sürecin ardından 11 Haziran'da start aldı. İspanya, Almanya, Avusturya, Suriye, Karadağ, Romanya, Ukrayna, Arjantin ve Venezuela vatandaşı olan toplam 42 örgüt üyesi de yakalanarak tutuklandı. 

Yerlikaya, operasyona dair şu ayrıntıları paylaştı: "Yaklaşık 9 aydır devam eden ve polisiye iş birliği çerçevesinde İspanya’daki operasyonlara Fransız, İspanya Guardia Civil ve Türk Emniyeti'nden oluşan 400’den fazla polis katıldı. Granada, Malaga ve Sevilla’da yapılan operasyon ve ev aramalarında 2 tondan fazla esrar, çok sayıda ateşli silah, lüks araçlar ve nakit para ele geçirildi. Europol’ün destek verdiği soruşturmada İspanyol, Fransız ve Türk narkotik polisleri, zehir tacirlerine karşı omuz omuza çalıştı." 

Bu tarihi uluslararası operasyonun önemli bir parçası olan Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı'nı ve kahraman polisleri tebrik eden Yerlikaya, "Sadece yerel, bölgesel, ulusal değil; uluslararası alanda da organize suç örgütlerine, uyuşturucu kartellerine karşı mücadele etmeye kararlıyız. Aziz milletimiz müsterih olsun: Zehir tacirlerine dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar nefes aldırmayacağız" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: İHA