Beklenen haber geldi! Motorin’de dev indirim Beklenen haber geldi! Motorin’de dev indirim

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olarak bilinen Moody's, yüksek faiz oranlarının kredi kanalları aracılığıyla reel ekonomiye yayılmasının, küresel büyüme hızına etki edeceğini ifade bildirdi.

Moody's, Küresel Makro Görünüm 2024-2025 Raporu'nu “Devam eden küresel yavaşlamanın ortasında G20'nin büyüme dinamikleri farklılaşıyor" başlığı ile yayımladı.Yayımlanan raporda, yüksek faiz oranlarının kredi kanalları aracılığıyla reel ekonomiye yayılması ile küresel büyümenin 2024'te yavaşlayacağı ifade edildi. 

Aynı zamanda raporda, G20 ekonomilerinin büyüme hızı bu yıl yüzde 2,8, gelecek yıl yüzde 2,1 ve 2025'te de yüzde 2,6 olmasının beklendiği aktarıldı. 

Ekonomik yavaşlama düzensiz olacak

Raporda,ekonomik yavaşlamanın düzensiz olacağı ifade edilirken ABD ekonomisinin büyümesi de güçlü kalmaya devam edeceği ancak 2024 yılında yavaşlamaya başlayacağı ifade edildi. Raporda, ABD ekonomisinin büyüme beklentisinin bu yıl için yüzde 1,9'dan yüzde 2,4'e çıkarıldığı, önümüzdeki yıl ise yüzde 1 olarak korunduğu belirtildi. ABD ekonomisi, 2025 yılında ise yüzde 2 büyüyeceği tahmin edildi.

Türkiye ekonomisi 4,2 büyümekte

Moody's'in yayımlamış olduğu raporunda, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 4,2, önümüzdeki yıl yüzde 2,6 ve 2025'te yüzde 3 büyümesinin beklendiği ifade edilmekte. 

Rapordaki verilerde, enflasyonun düşüş eğilimiyle büyük merkez bankaları için politika faizlerinin zirveye ulaştığı kaydedildi.