ULAŞIMDA YENİ DÖNEM PAZARTESİ BAŞLIYOR!

Bu haber 26 Mayıs 2022 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı-Ankara arası yolcu taşımacılığını Ankara Büyükşehir Belediyesi denetiminde gerçekleştiren Polatlı Halk Otobüsleri Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi araçlarında yeni dönem Pazartesi günü başlıyor. Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği Başkan Vekili ve Polatlı Halk Otobüsleri Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi Başkanı Erdal Çınar, Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği (TÖHOB) Genel Başkanı Kurtuluş Kara ile birlikte Polatlı Postası sosyal medya hesabından da canlı olarak yayınlanan programda Polatlı-Ankara arası yolcu taşımada kartlı sisteme geçiş ve esnafın durumu hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

ÇINAR: REZERVASYON SONA ERECEK, EK SEFERLER KOYULACAK

Polatlı-Ankara arası araçlarda rezervasyon işleminin kaldırılacağını söyleyen Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği Başkan Vekili ve Polatlı Halk Otobüsleri Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi Başkanı Erdal Çınar, yolcunun mağdur edilmemesi için ek seferler koyulacağını ifade etti. Çınar, “Kartlı sistem olarak yeni bir sisteme geçildi. Önceki sistem gibi değil. Şu anki sefer sayılarımız 45’ti. Kartlı sisteme geçince sefer sayıları 60’a kadar çıkacak. Yani ek seferler koyacağız. Bu sıkıntıyı bu şekilde gidermeyi planlıyoruz. Kartlı sistem sonrası rezervasyon işlemi de kalkacak. Çünkü tamamıyla bir nevi havuz sistemine geçmiş olacağız. Bu konuda yolcularımız rahat olsun araç seferlerini sıklaştıracağımız için yolcularımızı mağdur etmemeye çalışacağız. Esnafımızla beraber ilk önceliğimiz bu. Çünkü sefer sayıları 20 dakika, yarım saat, 45 dakika, hafta sonu saatlik olduğu zamanlarda var. Bu saatleri kesinlikle kaldırmış olacağız. En geç seferler arasındaki zamanı 20 dakika olarak planlıyoruz. En son hareket yeri terminal olduğu için orada yedek araçlarımız var. Terminalde kalan yolcu olursa direkt ek seferler ile yolcuları mağdur etmeyeceğiz.” dedi.

BELLİ NOKTALARA KART DOLUM SİSTEMİ KURULACAK

Polatlı’da belli noktalara kart dolum sistemi kurulacağını belirten Erdal Çınar, “Polatlı’ya en kısa zamanda belli noktalara kart dolum sistemi kuracağız. Şu anda yolcularımızın yüzde 30’unda kart varsa yüzde 70’inde yok. Bunu da personellerimize, şoförlerimize kart vererek çözeceğiz. Kartı olmayan yolcularımız araçlara bindiğinde ücretini ödeyecek ama personelimiz kartını okutacak. Fakat tahmin ediyorum ki en geç 1 ay içinde herkes kartını alır.” dedi.

YOĞUN OLAN SAATLERDE GEREKİRSE 5 DAKİKADA BİR ARAÇ ÇIKARTACAĞIZ

Özellikle Ankara’dan Polatlı’ya dönüşlerdeki sıkıntının giderilmesi için yoğun çalışma gerçekleştirildiğini ifade eden Çınar, “İlk kalkış noktamız Kazım Karabekir olduğu için Çankaya Üniversitesine kadar biz rezerve yapıyorduk. 45 seferi 60’a çıkardıktan sonra yoğun olan saatlerde gerekirse 5 dakikada bir araç çıkartacağız. Kesinlikle yolcularımızı mağdur etmeyeceğiz. Aralara 15 tane daha ek araç koyacağız. Şimdi 20 dakikada, yarım saatte, 40 dakikada bir araba geçir, yol şişiyor. Bizimde esnaf olarak haklı sebeplerimiz var ama bu bizi bağlar, yolcularımızı bağlamaz. Yolcularımız sonuna kadar haklı ama mazot, yedek parça fiyatları belli, geçim sıkıntı. Bu sistemle havuz sistemine döndüğümüzde yolu boş bırakmayacağız, yolcu birikmesi olmayacak. Yoğunluk olursa da personelimiz bildirecek ek araç yollayacağız.” dedi.

SON SEFER SAATİNİ UZATMAK İLE İLGİLİ ÇALIŞMAMIZ VAR

Son sefer saatinin uzatılması ile ilgili çalışma yaptıklarını aktaran Çınar, “Yolcularımızın son sefer saatinin uzatılmasıyla ilgili talepler var. Yaz saati eklenip havalar geç karardığı için çalışmamız var. 09.00’a, 09.30’a çıkarabiliriz. Rağbet olduğu sürece sıkıntı yok 10-11’e de koyarız. Gidiş gelişlerde uzun yol araçları, tren gibi alternatif olduğu için 08.30’dan sonraki saatlerde talep yok. Talep olmadığı içinde koymadık. Talep olursa deneyeceğiz. Ama uzatmak gibi çalışmalarımız var. İnşallah onu da bu sistemle birlikte hayata geçiririz.” dedi.

PAZARTESİ BAŞLIYOR

Sistemin Pazartesi günü başlayacağını söyleyen Çınar, “Bugün itibariyle Polatlı-Ankara, Polatlı-Haymana, Polatlı-Beypazarı tüm araçlarımıza validatörlerimizi taktırdık. Önümüzdeki hafta Pazartesi günü inşallah bir aksilik olmazsa aktif hale getirmeyi planlıyoruz. Genel Başkanımızın da destekleriyle ufak tefek pürüzlerimizi hallettikten sonra Pazartesi günü Bismillah diyerek kart kullanımına başlayacağız.” dedi.

KARTLI SİSTEMİN ÇOK FAYDASI OLACAK

Yeni kartlı sistemin pek çok faydası olacağına dikkat çeken Çınar, “Yeni kartlı sistemin çok faydası olacak. 65 yaş üstü vatandaşlarımız, kolluk kuvvetlerimiz, basın mensuplarımız, sağlıkçılarımız bu sistem ile beraber ücret ödemeyecekler. Havuz sistemine döndüğümüz için sefer sayıları artacak ve yolcularımızın zaman tasarrufu olacak. Seferlerin 1 saat 15 dakikada tamamlanmasını hedefliyoruz. Hem zaman tasarrufu olacak hem de 17 kalem ücretsiz yolcularımız var. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’ın meclisten çıkarttığı serbest kartlara ücretsiz biniş başı ödenek kooperatiflerin sürdürülebilirliğini sağlayacak.”

KARA: POLATLI HALKININ ÖZLEMLE BEKLEDİĞİ GÜN GELDİ

Kartlı sisteme geçiş süreci hakkında bilgi veren Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği (TÖHOB) Genel Başkanı Kurtuluş Kara, “Geçtiğimiz sene yapılan canlı yayında konuşulan ve Polatlı halkının merakla beklediği Ankara Karta geçiş bugün geldi. Bugün gelirken kolay olmadı. Esnaflarımızı ikna edebilmemiz, bu sisteme geçişin altyapısının düzenlenmesi, e-kent tarafından validatörlerin takılması ve en önemlisi pandemi başladı başlayalı Polatlı esnafımızın nelerle karşılaştığını anlatmak isterim. Özellikle Mansur Başkanımın Polatlı halkına çok değer verdiğini buradan anlatmak isterim. Polatlı’nın araçları küçük olduğu için gerek beyaz masaya gerekse bizim TÖHAB Genel Merkeze defalarca şikayet geliyordu. Sayın Başkanımız da bize bu araçların değişmesi gerektiğini ifade etti. O gün iyi ki değiştirmiş yoksa bugün değişemezdi. Sağ olsun belediyenin şirketine açık ve şeffaf bir şekilde ihale edildi. 70 Polatlı otobüsünü büyükşehir şirketleri ihaleye girdi ve satın aldı. Bunun karşılığında esnaflarımız borçlanarak, banka kredileri çekerek, kooperatif kefil olarak bu araçlar değiştirildi. Bunun kurdele kesim günü Mansur Başkanımız, İYİ Parti İl Başkanı Yetkin Başkanımız Yetkin Başkanımız, İYİ Parti Grup Başkanvekilimiz Adnan Başkanımız açılışa Erdal Başkanımız davet etti bizlerle beraber katıldı. Orada Sayın Başkanımız Mansur Yavaş aynen şunları söyledi; “Polatlı halkına daha güzel hizmet verin, Büyükşehir’in ne desteği varsa esnafa destekçi olacağım.” Bu validatör kartı da datkın diye söyledi. Sağ olsun başkanım da bunu yerine getirdi. 15 Nisana kadar da gelir destekleri veriliyordu. Belediye meclisinde validatör olmayan araçlar gelir desteği alamaz diye karar çıktı. Diğer ilçelerimiz bu işe soğuk bakarken Erdal başkanımız ve esnaf arkadaşlarımıza teşekkür etmek isterim. 11 ilçede ilk Ankara Kartı Allah nasip ederse 30 Mayıs Pazartesi sabahı Polatlı’da başlayacağız. ABB Başkanımız ve 4 grup başkanvekilimiz 3 aylık ücretsizlere öğrenci bileti fiyatından esnaflarımıza ödeme yapacak.” dedi.

YOLCULARIMIZ RAHATLIKLA ARAÇLARIMIZA BİNEBİLİR

Yolcuların rahatlıkla araçlara binebileceklerini ifade eden Kara, “18 kalem ücretsiz biniş Polatlı Özel Halk Otobüslerinde ve diğer ilçelerimizde de geçerli olacak. Rahatlıkla araçlarımıza binebilirler. Herhangi bir sıkıntı olmayacak. Şoför arkadaşlarımızla toplantı yaptık. Kendilerine izah ettik. EGO Genel Müdürlüğü tarafından öğrenci tarifesinden destek verileceğini söyledik. ABB Başkanımız Mansur Yavaş’ın çok önem vermiş olduğu toplu taşıma sektörü bugün Polatlı, EGO Genel Müdürlüğüne bağlı olmasaydı bugün fiyat daha fazla olacaktı. Aynı kilometredeki Kırıkkale bugün 70 TL, Polatlı 26 TL. Bu EGO Genel Müdürlüğüne bağlı olduğu için. Maliyetlere yüzde 300 zam gelirken ulaşım sektörüne sadece yüzde 70 zam geldi. Ankara kart ile Polatlılı vatandaşlarımız metro, şehiriçinde nasıl otobüslere biniyorsanız Polatlı’dan da aynı şekilde binebilirsiniz. Bu kartlarımızın temini açısından görüşme yaptık. E-kent firması bayilikler verilecek. Kartlarımızı rahat rahat temin edebilirler. Şoförlere kart verilecek belli bir zamanda para devam edecek. Kart şoförlerden de temin edilebilecek. Ankara Kartı validatör okumadan ücretsiz binmek geçersizdir. Kimlik göstermek geçersizdir.” dedi.

MANSUR BAŞKANIMIZ POLATLI’YI ÇOK ÖNEMSİYOR

ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın Polatlı’yı çok önemsediğini belirten Kara, “ABB Başkanımızın ailesi Polatlı’da, Polatlı Belediye Başkanımız da hemşehrisi. Polatlı Belediye Başkanımızı da çok severiz, kendisini devamlı takdir ederiz. Ulaşım ile ilgili bizleri devamlı aradı. Mansur Başkanımızın ailesinin çoğunluğu Polatlı’da olduğu için Polatlı halkının şikayeti çabuk başkanıma yansıyor. Polatlı halkından en ufak şikayet gelse hemen bizlere, daire başkanlarına tweet atıyor. Diğer ilçelerde yansıyor ama Polatlı Ankara’nın gözde, en büyük ilçesi olduğu için başkanım, daire başkanları, EGO Genel Müdürümüz Polatlı’yı çok önemsiyor.” dedi.

25 İLÇE İÇERİSİNDE EN AZ ŞİKAYETİN GELDİĞİ YER POLATLI

Ceza komisyonuna 25 ilçe arasında en az şikayetin geldiği yerin Polatlı olduğunu vurgulayan Kara, “Polatlı’da önceden şirketler vardı. O zaman çok tartışmalar oluyordu. Mansur Başkanımız şirketleri kooperatifte topladı ve hizmet tek taraflı oldu. Şikayetler değerlendiriliyor. Şoföre ilk seferde ceza, ikinci seferde uzaklaştırma veriliyor. EGO Ceza komisyon üyesiyim yıllardır. 25 ilçe içerisinde en az şikayetin geldiği yer Polatlı’dır. Polatlı esnafı ekmeğine gerçekten sahip çıkıyor. Ben Haymana’lıyım. Bir tarafım, akrabalarım Polatlı’da. Bizde Polatlı’ya önem gösteriyoruz. Araçlar canlı izleniyor. İYİ Parti İl Başkanımız ve İYİ Parti Grup başkanvekilimiz burayı yerinde incelediler ve çok mutlu oldular. EGO Genel Müdürümüze Polatlı’daki sistemden diğer ilçelerimizde de olsun demişler. Erdal Başkanımız 5-10 kişide olsa seferlerin aksamayacağının sözünü verdi.” dedi.

ANKARA KART’IN FAYDALARI

Ankara Kartın faydalarından bahseden Kara, “Bilet yok, para alışverişi derdi yok. Bunu Ankara’da çok yaşıyoruz alzheimer hastalarımız var. TÖHOB ihbar hattımız var. Burayı arayarak kart numarası veya şahsın TC Kimlik numarasıyla hangi araca binmiş, eşyasını unutmuş, Ankara’ya gitmiş veya hangi araçla gittiğini emniyet güçleri bizlere soruyor. Validatörden nereye gittiği bulunuyor. Hangi araca teşekkür edeceğini ve hangi aracı şikayet edeceğini vatandaşlarımız görebiliyor. 0 312 342 09 99 numaralı telefondan vatandaşlarımız teşekkür ve şikayetlerini 7/24 bize iletebilirler. Ankara Kart ile Polatlı halkımızın daha güzel yolculuk yapabileceğine inanıyorum ve Ankara’da da aktarma yapabileceğinin bilgisini vermek isterim.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.