ULAŞIM ZİRVESİ POLATLI’DA

Bu haber 21 Haziran 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği 2. İstişare Toplantısı cumartesi gerçekleşti. Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği Başkan Vekili ve Polatlı Halk Otobüsleri Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi Başkanı Erdal Çınar ev sahipliğinde yapılan toplantıya İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Başkan Vekili Adnan Beker, ABB Meclis Üyesi Adnan Sezgin, İlçe Başkanı Muharrem Durukan, CHP Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, ABB Meclis Üyesi Selami Ovacık, Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Kurtuluş Kara, Tüm Halk Otobüsleri Federasyonu Başkanı Ercan Soydaş, EGO Genel Müdür Yardımcısı Zafer Tekbudak, EGO Otobüs İşletme Dairesi Başkanı Yahya Şanlıer ve dış ilçe otobüs kooperatifi başkanları katıldı. Toplantıda ulaşım sorunları hakkında istişarede bulunuldu.

KARA: BÜYÜKŞEHİR YANIMIZDA

Toplantıda ilk konuşmacı olarak kürsüye çıkan Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği Genel Başkanı Kurtuluş Kara, Polatlı’nın sorununu bildiğini, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de her zaman yanlarında olduğunu belirtti. Kara, “Bize her türlü desteği veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a teşekkürlerimi sunuyorum. Başkanlarımla istişare sonucu bu toplantıyı icra ettik. Polatlımızın bir sorunu var. Polatlı araçlarının büyümesi gerekiyor. Mansur Başkanımızın esnafı düşündüğü kadar kimse düşünmüyor. Yaklaşık 20 ay gelir desteği verildi. Şehir içindeki araçlarımızın olmazsa olmaz sorunu artık yürüyemeyecek halde olması. Büyükşehir Belediyesi ulaşım esnafına ayrıca değer veriyor, bunu bilmenizi isterim. Polatlı’nın sorununu Adnan Başkan bitirecek. Sayın Mansur Başkanım da ona o yetkiyi verdi. En kısa zamanda inşallah kiralama model işi de bitecek. Bitmese de artık Adnan Başkanımın da imza atmaya hazırız dediği zamla ilgili gerekenler yapılmalı.“ dedi.

ÖZTÜRK: ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞIYORUZ

Her zaman çözüm odaklı ilerlediklerini ve Millet İttifakı olarak el birliğiyle hizmetin nasıl olduğunu gösterdiklerini söyleyen İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, çözüm odaklı çalıştıklarını belirtti. Öztürk, “Mansur Başkan mazbatasını aldıktan sonra bir Ankaralı olarak Ankara’ya hizmetin nasıl olduğunu hak eden hizmetin nasıl verileceğini Millet İttifakı olarak el birliğiyle vereceğimizi ifade etmiştir. Tüm vatandaşlarımızın sorunlarını dinlemek bizim boynumuzun borcu. Genel Başkanlarımız da şoför esnaflarımıza her türlü desteği vereceklerini ilettiler. Bir Polatlılı olarak kapımız tüm esnaflarımıza açıktır. Biz her zaman çözüm odaklı çalışıyoruz.” dedi.

BEKER: ULAŞIM ESNAFININ YANINDAYIZ

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Başkan Vekili Adnan Beker Esnafın her zaman yanında olduğunu, esnafın sıkıntısının büyük olduğunu, her şeye zam geldiğini belirtti. Beker, “Ülkemizde her şeye zam geliyor bu yüzden esnafın sıkıntısı büyük. Esnafın hep yanındayız ve destek veriyoruz. Size bir esnaf olarak samimi konuşmak istiyorum. Bugüne kadar anlaşılmamış bir konuda üç oda başkanı anlaştı ve bir mutabakata varıldı.Esnafın sıkıntısı büyük, bunu biz tek başımıza çözemeyiz. Bu esnaf hepimizin esnafı. Polatlımızın sorunlarını biliyoruz bunu çözmek için de hep birlikte çalışıyoruz. Araç kiralama işini belli bir noktaya getirdik. Bu sistem benim fikrimdi. Bütün iş bizim elimizde olsa fazlasıyla veririz. Yarım kalan proje için başkanımızla konuşur, son noktayı koyarız.Bizler de sizin kadar istiyoruz. Biz herkese yardımcı olmak mecburiyetindeyiz. Biz tüm ulaşım esnafımızın yanındayız.” dedi.

SOYDAŞ: SORUNU ÇOK OLAN BİR GURUBUZ

Tüm Halk Otobüsleri Federasyonu Başkanı Ercan Soydaş, Sorunu çok olan bir gurubuz ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin maddi destek veren dört belediye biri olduğunu belirtti. Soydaş, “Biz kanun çıkartmak için iki yıldır mücadele veriyoruz. Herkese konuyu ilettik. Biz esnaf gurubuyuz. Aile kültüründe yapılan iyiliklerde unutulmuşluklarda hiçbir zaman geri plana atılmaz. Bizim siyasi görüşümüz, siyasi bağlantımız yoktur. Aile kültürü gereği de zor süreçlerde yanımızda olanları da asla unutmayız. Halk otobüsü camiası, diğer ticari araçlar arasında en çok sıkıntı yaşayandır. Belediyelerin toplu taşımalardan ciddi zarar etmelerine rağmen halk otobüslerini özelleştirme yoluyla, Türkiye’de beş farklı statüde halk otobüsü çalıştırılıyor. Şimdi yolcu başına para alınıyor, devir ücreti alınıyor, ruhsat parası, ihale parası bir de devletin sosyal sorumluluğu gereği yapması gereken ücretsiz taşıma yaptırılıyor.Umarım sizin Polatlı olarak özeldeki sorununuz da çözülür. Emin olun bürokratlar bir şeyde tıkanıyorsa mevzuatla alakalı bir problem vardır. Sorunu çok olan bir gurubuz. Ankara Büyükşehir Belediyesi maddi destek veren dört belediyeden biridir. İstanbul, Bursa, Kayseri modeli örnekleri var. Bunlar sistem değişikliği ile alakalı. Ama biz direkt maddi destek alan Ankarayız.” dedi.

TEKBUDAK: ÜCRET KONUSUNDA ANLAŞMAK ÜZEREYİZ

Polatlı’yla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten EGO Genel Müdür Yardımcısı Zafer Tekbudak “Ücret konusunda bir noktaya geldik, anlaşmak üzereyiz. Bunu da önümüzdeki hafta Pazartesi’den itibaren tekrar değerlendireceğiz. Her iki tarafı mutla edecek bir sonuca ulaşırız diye düşünüyorum. Kiralama konusunda da çalışmalarımız devam ediyor. Esnafımızın mağduriyetini biliyoruz. Umarım ilerleyen süreçte pandemi şartları hafifler, yolcu kapasite sayımız artar. Biz EGO olarak zarar ediyoruz. Biz zarar ettiğimize göre özel halk otobüslerinin de zarar etmesi gayet doğal. İlçelerde bulunan toplu taşıma araçları Ego otobüslerinden şikayetçe olduğunu söylüyor. Ancak vatandaşların da şikayetleri var. Özel toplu taşıma araçlarının sağlıklı yolcu taşımadığı, engellilere karşı, yaşlılara karşı doğru davranılmadığını söylüyorlar. Ben elimden geldiğince Ego otobüslerini çekmeye çalışıyorum ancak ilçe başkanlarından, belediye başkanlarından şikayet geldiği zaman istemeyerek de olsa EGO otobüsü koymak zorunda kalıyorum. Bu konuda da sizlerden gerekli hassasiyeti göstermenizi istiyorum.” dedi.

ÇINAR: GÜVENLİ VE KALİTELİ YOLCULUK SUNMAK İSTİYORUZ

Polatlı halkına güvenli ve kaliteli yolculuk sunmak istediklerini belirten Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği Başkan Vekili ve Polatlı Halk Otobüsleri Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi Başkanı Erdal Çınar; “Polatlı esnafına yarım kalan proje için son noktayı koymanızı istiyoruz. Bu son noktayı da belli ki siz koyacaksınız. Adem Başkan esnafın babasıdır, son noktayı o koyar. Bizim verdiğimiz fiyatla sizin verdiğiniz fiyat birbiriyle örtüşüyor. Polatlı halkına güvenli ve kaliteli yolculuk sunmak istiyoruz.” dedi.

BOZKURT: ARAÇLARIMIZ ŞOFÖRSÜZ KALDI

Esnaflar adına konuşmak için kürsüye çıkan Kasım Bozkurt “Birçok ürünün zamlanmasında dolayı girdilerimiz sadece araçlarımızın mazot ve personel parasını bile karşılayamamakta. Bizler personellerimize, şoförlerimize zam yapmadığımızdan dolayı, bugün birçok aracımız şoförsüzlükten servise çıkamamakta.Araçları kiralama işinin biran önce makul ve kabul edilir bir ücretle tamamına erdirilmesine öncelikle arz ediyoruz. Bundan başka da çıkış yolumuz yok. Aksi taktirde eğer planlama olmuyorsa girdilerimiz yüzde yüz artmış durumda. Yolcu taşıma ücretlerinin de en az yüzde elli zam olarak yansımasını talep ediyoruz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.