Sanatçı Udi Yervant'ın hayatı google aramalarda araştırılıyor. Peki Ui Yervant kimdir? Udi Yervant kaç yaşında? Udi Yervant'ın hayatı hakkında merak edilenler haberimizde...

Udi Yervant kimdir?

Ermeni kökenli sanatçı Udi Yervant'ın hayatı ve müzik kariyeri oldukça ilgi çekici bir hikayeye sahiptir. Yervant, 1 Ocak 1955 tarihinde Diyarbakır'da dünyaya geldi. Puşici Kekê Yako (Yakup Bostancı) ve Hatun Hanım'ın oğlu olarak doğan Udi Yervant'ın ailesi, 1915 olayları sırasında bir ağanın yardımıyla büyükannesini kurtararak Diyarbakır'da yaşamını sürdürebildi. Yervant'ın 5 kardeşi, kendisinden önce doğan, yaşamını yitirmiştir.

Seksenler dizisi Sinan kimdir gerçek adı? Ali Fuad Pekzeren kimdir kaç yaşında son hali eşi kim? Seksenler dizisi Sinan kimdir gerçek adı? Ali Fuad Pekzeren kimdir kaç yaşında son hali eşi kim?

Müzikle Tanışma ve Eğitim Yılları

Udi Yervant, müzik yeteneğiyle doğmuş ve dört yaşında babası Kekê Yako'dan aldığı müzik bilgileri ile düğünlere darbuka çalmaya başlamıştır. İlk müzik eğitimlerini babasından aldıktan sonra, Aşık Zülfi'den bağlama, Bedros Başak'tan cümbüş, Hüsnü İpek'ten nota dersleri almıştır. 1976 yılında İstanbul'a giderek Üsküdar Musiki Cemiyeti'ne katılmış ve üç yıl süresince Türk Musikisi Konservatuarı'nda korist olarak eğitim görmüştür. Aynı dönemde ud çalmaya başlamış ve müzik kariyerine odaklanmıştır.

İstanbul ve Uluslararası Başarı

1980'lerden itibaren Alâattin Şensoy, Zeki Müren, Adnan Şenses gibi ünlü müzisyenlerle çalışmalar yaparak adını duyuran Udi Yervant, özellikle İstanbul'daki Ermeni topluluğu arasında tanınmaya başlamıştır. 1991 yılından itibaren Mandıra Taverna'da sahne almaya başlayan sanatçı, hem Ermenice hem de Türkçe şarkılar seslendirmiştir.

Udi Yervant'ın ABD Serüveni

1992 yılında yaşadığı bir hakaret sonrasında ABD'ye giden Udi Yervant, Los Angeles kentinde hem Ermeni hem de Türk topluluklarına hitap eden performanslar sergilemiştir. Bu süreçte ünü giderek artmış, ABD ve Avrupa'nın birçok şehrinde konserler vermiş ve toplamda on iki müzik albümü çıkarmıştır.

Diyarbakır'a Dönüş ve "Tango ve Diyarbakır" Albümü

2004 yılında Diyarbakırlı yazar Şeyhmus Diken'in daveti üzerine Diyarbakır'a geri dönen Udi Yervant, 28 yıl aradan sonra kente sık sık ziyaretlerde bulunmaya başlamıştır. "Tango ve Diyarbakır" adlı albümünde Türkçe, Kürtçe ve Ermenice şarkılar seslendiren sanatçı, aynı zamanda Diyarbakır'ın halk ezgilerine de yer vermiştir. Albümde, kendisine ait şarkıların yanı sıra Diyarbakırlı birçok sanatçının eserlerini kullanmıştır.

Udi Yervant kaç yaşında?

Udi Yervant 1995 yılında doğmuştur ve 2023 yılında 28 yaşındadır.