UCUZ BUĞDAY VE ARPA FİYATLARINA ZAM GELDİ

Bu haber 04 Ocak 2022 saat 10:40 'de eklendi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2022 Ocak ayında 1 milyon 220 bin ton hububatın satışa çıkarıldığını açıkladı. Besici ve yetiştiricilere 2050 TL/Ton’dan satılan arpa fiyatı Ocak ayı itibariyle 2550 TL/Ton’a, un ve bulgur fabrikalarına 2625-2675 TL/Ton’dan satılan ekmeklik buğday fiyatı ise 3225 – 3275 TL/Ton’a çıkarıldı.

TMO’DAN 2022 OCAK AYI HUBUBAT SATIŞI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

TMO’nun Ocak ayında yapacağı 1 milyon 220 bin tonluk hububat satışıyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Toprak Mahsulleri Ofisi, hasat başından bu yana kuraklık başta olmak üzere gerek iç gerekse dış piyasadaki gelişmeleri yakından takip etmekte, gereken tedbirleri ivedilikle hayata geçirmektedir. Bu kapsamda öncelikle artan hammadde fiyatlarının et, süt ve yem üreticilerimizin maliyetleri üzerindeki olumsuz etkisini hafifletmek üzere Temmuz ayından itibaren Yem Regülasyon Çalışması kapsamında satışlara başlanmış, Eylül ayı itibariyle de Un Regülasyon Çalışması kapsamında un sektörüne yönelik ekmeklik buğday satışlarına başlanmıştır. Un Regülasyon Çalışması ile TMO  stoklarındaki ekmeklik buğdayın, un fiyatlarını makul seviyede tutacak şekilde taahhütname karşılığında satışı yapılmakta böylece  ekmeğin hammaddesi olan unun uygun fiyatlarla fırıncı esnafımıza ulaşması sağlanmaktadır. 2022 yılı Ocak ayında da hububat ve bakliyat satışlarına devam edilecek olup bu kapsamda; Kuruluşumuzca arpa satışlarımız 2.550 TL/Ton fiyatla, peşin bedel mukabili olarak besici ve yetiştiricilerimize, Ekmeklik Buğday satışlarımız 3.275–3.225 TL/Ton fiyatla peşin bedel mukabili olarak un fabrikalarına ve bulgur fabrikalarına, Makarnalık Buğday satışlarımız 3.950-3.900 TL/Ton fiyatla peşin bedel mukabili olarak bulgur fabrikalarına. Mısır satışlarımız 2.950 TL/Ton fiyatla peşin bedel mukabili olarak kanatlı hayvan besici yetiştiricilerine (beyaz et, yumurta vs.) ve büyükbaş yetiştiricilerine (24 aydan büyük dişi büyükbaş)  yönelik satış yapılacaktır.

BAŞVURU TARİHLERİ

Arpa, Buğday ve Mısır satışlarımız için başvurular 03 Ocak – 12 Ocak 2022 (dahil) tarihleri arasında alınacaktır. Liman işyerlerimizden besici ve yetiştiricilerimize yapılacak arpa satışları “elektronik satış platformu” üzerinden, iç merkezlerdeki arpa satışlarımız için ise TMO Başmüdürlükleri/şube Müdürlükleri vasıtasıyla yapılacaktır.

UN FABRİKALARI FİYAT TAAHHÜTLERİNİ 12 OCAK’A KADAR YAPABİLECEK

Mısır stoklarına tüm başvurular TMO ELEKTRONİK SATIŞ PLATFORMU üzerinden yapılabilecektir. Buğday satışlarımıza ise ağırlıklı olarak “elektronik satış platformu” üzerinden başvuru alınacaktır. Un fabrikaları fiyat taahhütlerini başvuru süresi içerisinde (03 Ocak – 12 Ocak 2022 (dahil)  saat 17.00’a kadar) TMO Elektronik Satış Platformu üzerinden yapacaktır. Ocak ayında satışı yapılan stoklar için para yatırma süresi 26 Ocak 2022(dahil) tarihinde sona erecektir. Ocak ayında tahsis yapılan başvuru sahiplerinden 26 Ocak 2022 (dahil) tarihine kadar  parasını yatırmış olanlara Ocak ayı fiyatlarıyla 18 Şubat 2022 (dahil) tarihine kadar teslimat yapılabilecektir. Aralık ayı buğday tahsisleri için parasını yatırmış olanların teslimatlarına 31 Ocak 2022’ye (dahil) kadar Aralık ayı fiyatlarıyla, Kasım ayı arpa ve mısır tahsisleri için parasını yatırmış olanların teslimatlarına Kasım ayı fiyatlarıyla 31 Ocak 2022 (dahil) tarihine kadar devam edilecektir. TMO tarafından iç ve dış piyasalar dikkatle ve güncel olarak takip edilmektedir. Stoklarımızın takviye edilerek piyasaya ürün arzımızın yeni hasada kadar kesintisiz devam etmesi için gerekli planlama yapılmış olup ayrıca tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarımızla işbirliği içinde ihtiyaç duyulması halinde her türlü tedbir alınacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.