Amerikan yapımı aksiyon-gerilim türündeki ‘Uçuş Planı’ filmi sinemaseverlerin beğendiği filmler arasında. Uçuş Planı filmi konusu ve oyuncuları merak ediliyor. Peki, Uçuş Planı filmi konusu? Uçuş Planı nerede, ne zaman çekildi? Uçuş Planı oyuncuları? Jodie Foster kimdir? İşte film hakkındaa detaylar…

UÇUŞ PLANI FİLMİ KONUSU?

Uçuş Planı (Flightplan) filmi, senaryosunu Peter A. Dowling ve Billy Ray’ın kaleme aldığı, yönetmenliğini Robert Schwentke tarafından yapılmış aksiyon-gerilim filmidir.

2005 yılında vizyona giren Uçuş Planı filminin konusu ise şöyle: Kyle Pratt eşinin ölümünden sonra zor günler geçiriyordur kızı ile beraber bir yolculuğa çıkar. Son derece modern bir jet uçakta geçen bu yolculuk sırasında Pratt’ın küçük kızı aniden kaybolur. Çıldırma noktasına gelen kadın kızını hiçbir yerde bulamaz ve üstelik hosteslerden bazıları seyahati boyunca yalnız olduğunu ve uçak listesinde kızının adına benzer bir kayıt olmadığını söylerler. 

Kyle Pratt, gerçekten aklını mı kaçırmaktadır yoksa uçaktaki herkesin dahil olduğu bir komplo ile karşı karşıya mıdır? Genç kadının cevaplaması gereken kocaman bir soru işareti bütün gizemiyle onu beklemektedir.

UÇUŞ PLANI NEREDE, NE ZAMAN ÇEKİLDİ?

ABD'de 23 Eylül 2005 yılında gösterime giren film, Türkiye ise sinemalarında 11 Kasım 2005 tarihinde gösterime girmiştir.

Uçuş Planı filmi genel olarak ABD'de çekilmiştir.

Uçuş Planı Filmi

UÇUŞ PLANI OYUNCULARI?

Jodie Foster : Kyle Pratt

Peter Sarsgaard : Carson

Sean Bean : Captain Rich

Kate Beahan : Stephanie

Michael Irby : Obaid

Assaf Cohen : Ahmed

Erika Christensen : Fiona

Shane Edelman : Mr. Loud

Mary Gallagher : Mrs. Loud

Haley Ramm : Brittany Loud

Forrest Landis : Rhett Loud

Jana Kolesarova : Claudia

Brent Sexton : Elias

Marlene Lawston : Julia

Judith Scott : Estella

Harry Potter ve Sırlar Odası filmi nerede çekildi? Harry Potter ve Sırlar Odası oyuncuları ve karakterleri Harry Potter ve Sırlar Odası filmi nerede çekildi? Harry Potter ve Sırlar Odası oyuncuları ve karakterleri

John Benjamin Hickey : David

Matthew Bomer : Eric

Gavin Grazer : FBI Ajanı

Christopher Gartin : Mike

Bess Wohl : Katerina

Kirk B.R. Woller : Grunick

Stephanie Faracy : Anna

Christian Berkel : Morg Amiri

Cooper Thornton : West

Klaus Schindler : Metal Detektörü Görevlisi (Silinen sahne)

Amanda Brooks : Irene

Jesse Burch : 19. Sıradaki bay yolcu.

Greta Scacchi : Terapist

Dirk Vahle : Helikopter Pilotu

JODİE FOSTER KİMDİR?

Amerikalı sinema oyuncusu, yönetmen ve yapımcı olan Jodie Foster, 19 Kasım 1962'de Los Angeles, Kaliforniya'da doğmuştur. 3 yaşından 8 yaşına kadar yaklaşık 40 kadar reklam filminde rol alan oyuncu daha küçük yaştayken oyunculuk deneyimi kazanmıştır.

Ardından TV dizilerinde rol alan Foster, ilk sinema filmi Napoleon ve Samantha'yı 1972 yılında çekmiştir. Sonraki 5 yıl aralarında Tom Sawyer ve Çılgın Cuma'nın da yer aldığı 10'dan fazla film çekti, ardından ilk yıllarda oyunculuğuyla eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başardı.

Foster, henüz 14 yaşındayken, bir Martin Scorsese filmi Taksi Şoförü filminde Robert De Niro ile birlikte oynadığı çocuk fahişe rolü, ona En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü adaylığı getirdi.

Kuzuların Sessizliği, Foster'ın kariyerinde bir dönüm noktası olmuştur. Yazar Thomas Harris'in romanından uyarlanan ve Foster'ın başrollerini Hannibal Lecter karakterini canlandıran Anthony Hopkins ile paylaştığı bu film, ona sadece En İyi Kadın Oyuncu ve filmin yapımcılarına da En İyi Film Oscarı kazandırmakla kalmamış, Foster'a Hollywood'un kapılarını sonuna kadar açmakla bir mihenk taşı görevi üstlenmiştir.

Foster, ayrıca Nell, Mesaj, Genç Kız ve Kral, Panik Odası, Inside Man ve The Brave One gibi filmlerde rol almıştır. Küçük Adam, Yılbaşı tatili, Kukla , Para Tuzağı gibi filmlerin yönetmenliğini üstlenmiş, Orange Is the New Black ve Black Mirror gibi hit dizilerde bölüm yönetmenliği de yapmıştır. Ödüllü oyuncu yakın zamanda Nyad, True Detective- ve Moritanyalı gibi yapımlarda da rol almıştır.