ÜCRETSİZ ULAŞIM HİZMETİ HALK OTOBÜSÜ ESNAFINI MAĞDUR EDİYOR

Bu haber 28 Temmuz 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) Genel Başkanı Ercan Soydaş, ücretsiz ulaşım kartı uygulamasından dolayı mağdur olduklarını ve işletme maliyetleri zaten çok yüksek olan halk otobüsçü esnafı olarak iflasın eşiğine geldiklerini belirtti.

SOYDAŞ: ÜCRETSİZ KAMU HİZMETİNİN HİÇBİR ÖZEL SEKTÖRDE UYGULANMIYOR

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) Genel Başkanı Ercan Soydaş, Türkiye genelinde faaliyet gösteren özel halk otobüsü esnafını mağdur eden ücretsiz ulaşım hizmeti hakkında ortak sorunları ve çözüm önerileriyle ilgili tespitlerini dile getirdi. Ücretsiz kamu hizmetinin hiçbir özel sektörde uygulanmadığını belirten Soydaş, “Türkiye geneli illere göre değişen 15-25 çeşit ücretsiz taşıma kartı ve ayrıca indirimli seyahat kartları bulunmaktadır.” dedi. Mevcut durumda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, Ankara ve İstanbul’da faaliyet gösteren esnafa aylık 1.330 TL, diğer Büyükşehirlerde aylık 1.000 TL, Büyükşehir olmayan illerde ise aylık 800 TL gelir desteği ödemesi yapıldığını belirten Soydaş; “ Tek ücretsiz hizmet yaptırılan özel sektör olan özel halk otobüslerine, aylık ödenen gelir desteği iki günlük ücretsiz taşımayı ancak karşılamaktadır ve 2018 yılından beri gelir desteği ödemelerinde artış yapılmamıştır.” dedi.

HALK OTOBÜSÇÜ ESNAFI OLARAK İFLASIN EŞİĞİNE GELDİ

Devletin sosyal sorumluluğu gereği yapılan ücretsiz taşıma, kamu kaynağı kullanmayan ve sadece yolcu gelirine dayalı çalışan esnafı iflasın eşiğine getirdiğini vurgulayan Soydaş, işletmesi çok maliyetli olan sektörün günlük ücretsiz taşıma yüzde 30’lara ulaştığını belirtti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yaşlılar ve engelliler için diğer özel sektörlerden aldığı hizmetleri firmalara ücretsiz yaptırmadığını belirten Soydaş; “Aynı şekilde şehit aileleri, gaziler ve güvenlik güçleri hariç ücretsiz taşınan personellerin bağlı bulunduğu ilgili Bakanlıklarla birlikte ücretsiz biniş başına belirlenecek bir bedeli de, elektronik ücret toplama sistemi verilerine göre esnafımıza ödemelidir.” dedi. Ayrıca biniş başına ödeme sistemine geçilmesi gerektiğinin altını çizen Soydaş, bu sistem ile vatandaşlarla esnafın karşı karşıya gelmesinin engelleneceğini,  adaletsiz uygulamaya son verileceğini ve ücretsiz taşımanın nasıl suistimal edildiğinin yetkililer tarafından net olarak görülmesinin mümkün olacağını belirtti.

ESNAFIMIZIN TALEPLERİ BİR AN ÖNCE KARŞILANMALI

Kamu kaynağı kullanan Belediyelerin bile artık sürdürmekte zorlandığı toplu taşımada, esnafımızdan mucize beklenmemesi gerektiğini belirten Soydaş; “ Araç bedellerinin, akaryakıt, yedek parça, personel vs. giderlerinin olağanüstü arttığı ve kamu hizmeti yaptığı için salgının da en çok etkilediği esnafımızın, bu son derece haklı talebinin bir an önce karşılanması en büyük beklentimizdir.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.