Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımsal üretimde kullanılan elektriğe yapılan zammı eleştirerek, tarım sektörüne pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini vurguladı. Bayraktar, tarımsal üretimde elektrik kullanımının artışına dikkat çekerek, seracılık ve hayvancılığın gelişmesi ile sulanan alanların genişlemesi sonucunda elektrik tüketiminin yükseldiğini belirtti.

Tzob Genel Başkanı Tarımda Sürdürülebilirlik Için Elektrik Zammı Geri Çekilmeli

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) verilerine göre, 2024 Haziran ayı itibarıyla tarımsal sulama abone grubu için elektrik birim fiyatının 256,46 kuruş olduğunu belirten Bayraktar, EPDK'nın enerji üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle nihai elektrik perakende satış fiyatlarında artış yapacağını duyurduğunu söyledi. Bayraktar, açıklamasında 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak zam oranlarını da paylaştı. Mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30, kamu ve özel hizmetler sektörü abone grubunun düşük kademesi için yüzde 38 ve yüksek kademesi için yüzde 20 oranında artış olacağını ifade etti.

Polatlı’nın en büyük camisi olacakken inşaat halinde kaderine terk edildi Polatlı’nın en büyük camisi olacakken inşaat halinde kaderine terk edildi

"YÜZDE OTUZLUK ZAM GERİ ÇEKİLMELİDİR"

Bayraktar, artan hava sıcaklıkları nedeniyle çiftçilerin elektrik maliyetlerinin arttığını belirterek, tarıma pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini dile getirdi. "Bu yıl hava sıcaklıkları normallerin üzerinde seyrediyor, çoğu il ve ilçelerde ekstrem sıcaklıklar gerçekleşiyor. Aşırı sıcaklar, bu aylarda ekili ve dikili sulanan tüm ürünlerde sulama ihtiyacını artırdı. Çiftçilerimiz artan su ve elektrik bedellerini ödemekte zorlanıyor. Hal böyle iken, elektrik fiyatlarında yapılacak yüzde 30 oranındaki artış, sulanan ürünlerde maliyetleri daha fazla artıracak, üretimde sürdürülebilirlik riske girecektir. Gıda güvencesinin sağlanması ve korunması için tarıma pozitif ayrımcılık yapılması gerektiği hiçbir zaman unutulmamalıdır. Tarımda maliyetlerin azaltılması ve üretimin sürdürülebilir kılınması bakımından tarımsal üretimde kullanılan elektrikte, 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak yüzde 30’luk zam geri çekilmelidir" dedi.

Kaynak: İHA