Uzaya gidecek ikinci Türk astronot olan Tuva Cihangir Atasever hakkında merak edilenler araştırılıyor. Vatandaşlar tarafından merak edilen ismin biyografisini sizler için haberimizde cevaplandırdık. Peki, Tuva Cihangir Atasever kimdir kaç yaşında ailesi kim? Tuva Cihangir Atasever ne mezunu? gibi soruların cevaplarını haberimizde bulaiblirsiniz. İşte detaylar... 

Tuva Cihangir Atasever kimdir? 

Tuva Cihangir Atasever, 12 Ağustos 1992'de Ankara'da dünyaya geldi. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği alanında Bilkent Üniversitesi'nden mezun oldu. Sonrasında Irvine'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde elektrik-elektronik mühendisliği alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Daha sonra ROKETSAN'da 5 yıl boyunca aviyonik sistem mühendisi olarak görev yaptı. Türkiye'nin insanlı uzay görevi için seçilen adaylar, eğitimlerine ABD'de devam etmektedir. Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yusuf Kıraç, nisan ayında ikinci astronot adayı Tuva Cihangir Atasever'i de uzaya göndereceklerini açıkladı.

Tuva Cihangir Atasever-1

 Tuva Cihangir Atasever kaç yaşında? 

Tuva Cihangir Atasever, 1992 yılında dünyaya gelmiş olup 32 yaşındadır. 

RTÜK bildirdi! Reklam sürelerini daha sıkı denetleyecek RTÜK bildirdi! Reklam sürelerini daha sıkı denetleyecek

Tuva Cihangir Atasever ailesi kim?

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Yusuf Kıraç, ikinci uzay yolculuğunun detaylarını kamuoyuna duyurdu. Türkiye'nin ikinci astronotu olarak seçilen Tuva Cihangir Atasever'in uzaya gidiş tarihi olarak Nisan 2024 açıklandı. İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, görevini başarıyla tamamlayarak Dünya'ya geri döndü. Ax-3 mürettebatının Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) Dragon kapsülüyle ayrılma anı, Tuva Cihangir Atasever'in anlatımıyla canlı yayınlandı. Böylece Tuva Cihangir Atasever, Türkiye'nin ikinci uzay yolcusu oldu. 12 Ağustos 1992'de Ankara'da doğan Atasever, Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Ardından Irvine, Kaliforniya'daki üniversitede elektrik-elektronik mühendisliği alanında yüksek lisans yaptı. ROKETSAN'da 5 yıl boyunca aviyonik sistem mühendisi olarak çalıştı. Tuva Cihangir Atasever'in uzayda gerçekleştireceği deneylerden biri Vokal Kord olacak.

Tuva Cihangir Atasever ne mezunu?

Tuva Cihangir Atasever, Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.