Halk Tv'nin Serhan Asker ile Görkemli Hatıralara katılan "Diyarbakırlı sanatçı SASA (Serap Ekinci), KHK ile öğretmenlik mesleğine son verildikten sonra müzik kariyerine odaklandı. Zazaca, Kürtçe ve Türkçe müzik yapan SASA, geleneksel ve etnik müziğiyle tanınıyor. 

Diyarbakırlı Sanatçı SASA (Serap Ekinci) Kimdir?

Öğretmenlikten Sanatçılığa Geçiş

Bir dönem çok sevdiği öğretmenlik mesleğini yürütüyordu. Ancak, KHK ile görevden alınınca müzik kariyerine odaklandı. Müzik ona yabancı değildi; çocukluğundan beri müzik ortamında büyüdüğü için bu alana yöneldi. Serap Ekinci, sanat dünyasında SASA adıyla tanınıyor. SASA, Sümerce’de “ilkbahar çimenlerinin sesi” anlamına geliyor ve Gılgameş Destanı’nda geçen bir kadın adı olarak biliniyor.

Müzik Kariyeri

Zazaca, Kürtçe ve Türkçe müzik yapan SASA, Urfa’da başladığı müzik yolculuğuna devam ediyor. Mardin’deki konseri iptal edilen sanatçı, Batman’daki konserinden sonra 26 Kasım akşamı Diyarbakır’da Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde dinleyicileriyle buluşacak. Konser öncesinde Tigris Haber Gazetesi'ne konuşan SASA, müzikle olan ilişkisini ve kariyer yolculuğunu anlattı.

Müzikle Büyüme

Serap Ekinci, ailesindeki birçok kişinin müzisyen olması ve müzikle ilgilenmesi nedeniyle müzikle iç içe büyüdü. Amcası bağlama çalarken ona eşlik eder ve şarkı söylerdi. Lisede TRT GAP Radyosu’nun Gençlik Korosu’nda müzik eğitimi almaya başladı. Daha sonra Gazi Antep Üniversitesi Ses Eğitim Bölümü’nden mezun olarak müzik öğretmeni oldu.

Aileden Gelen Destek

Ailesi, müzikle uğraşmasına her zaman destek verdi. Aile ortamlarında müzik her zaman önemli bir yer tutuyordu. Elektriklerin kesildiği zamanlarda bile lüks lambasının başında toplanarak şarkı söylemek, aile içindeki müzik kültürünün bir parçasıydı.

Serap Ekinci, müzik öğretmenliğinden sanatçılığa geçiş yaptıktan sonra, sesini dünya çapında duyurmayı hedefliyor. Geleneksel ve etnik müzikle uğraşan sanatçı, Zazaca ve Kurmanci lehçelerinde şarkılar söylüyor ve Mezopotamya’da yok olma tehlikesi altında olan diller üzerine çalışıyor.

Mustafa Yiğit Zeren kimdir serveti ne kadar? Aslen nereli? Mustafa Yiğit Zeren kimdir serveti ne kadar? Aslen nereli?

Serap Ekinci, karşılaştığı zorluklara rağmen sanatını icra etmekte kararlı. Ailesinin, arkadaşlarının ve sevenlerinin desteğiyle bu zorlukları aştığını belirten sanatçı, yurt dışına açılmak ve müziğini dünya çapında duyurmak istiyor. Türkiye’de müzik yapmanın zorluklarına rağmen projelerini ve hayallerini gerçekleştirmek için çalışmaya devam ediyor.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ