Türkiye'nin milli haberleşme uydusu Türksat 6A, uzun süren bekleyişin ardından başarılı bir fırlatma operasyonuyla uzaya gönderildi. Uydunun fırlatma işlemi, Türkiye saatiyle 02.30'da SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle Fırlatma Kompleksi 40'tan gerçekleştirildi.

MSB acı haberi duyurdu: Pençe-Kilit bölgesinde bir asker şehit oldu! MSB acı haberi duyurdu: Pençe-Kilit bölgesinde bir asker şehit oldu!

Türksat 6A'dan Ilk Sinyaller Alındı

İLK SİNYALLER ALINDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla, Türksat 6A'dan ilk sinyalin 67'inci dakikada başarıyla alındığını duyurdu. Bu, uydunun roketten ayrılma sürecinin ve yörüngeye yerleşme işlemlerinin başarıyla tamamlandığını gösteriyor.

Türksat 6A'nın faaliyete geçmesiyle birlikte Türkiye, kendi haberleşme uyduları aracılığıyla dünya genelindeki nüfusun yüzde 65'inden fazlasına ulaşabilecek kapasiteye sahip olacak.  Türksat 6A projesi, Ankara'daki TUSAŞ'taki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde (USET) Türk mühendisleri tarafından yüzde 80'in üzerinde yerlilik oranıyla üretildi. Proje kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türksat, TÜBİTAK UZAY, ASELSAN, TUSAŞ ve CTECH gibi kurumlar önemli rol üstlendi.

Kaynak: t24