Türkiye'nin dizi ihracatına ilişkin olarak TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, basın açıklaması gerçekleştirdi. Başkan Palandöken, özellikle Türkiye'nin dizi ihracatındaki potansiyelini vurgulayarak yıllık 600 milyon dolarlık ihracatı 1 milyar doların üzerine çıkarılması gerektiğini duyurdu. 

Palandöken, sözlerinin devamında pandemi sürecinin Türk dizilerine olan talebi artırdığını ifade etti.

Hint sinemasının önde gelen aktörlerinden biri! Aktörün son halini görenler tanımakta zorlandı Hint sinemasının önde gelen aktörlerinden biri! Aktörün son halini görenler tanımakta zorlandı

TÜRKİYE'NİN TANITIMINDA DİZİ VE FİLMLERİN ÖNEMİ 

Türk dizilerinin 150 ülkede 500 milyon kişi tarafından izlendiğini dile getiren Palandöken, dizilerin yanında Türk halıları, bakır ve gümüş işlemeler gibi yerli ürünlerin tanıtımına da önem verilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca tarımsal ürünlerin de dizilerde yer alması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin tarihi ve doğal güzelliklerinin dizi ve filmler aracılığıyla dünya geneline tanıtılması gerektiğine dikkat çeken Palandöken, bu tür tanıtımların turizm ve ekonomiye büyük katkı sağlayacağını belirtti. Yerli yapımcıların devlet destekli tanıtım faaliyetlerine odaklanması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: İHA