Başıboş köpeklerin saldırısında yaralanan Tunahan’ın babası, komisyon görüşmelerinde vekillere tepki gösterdi Başıboş köpeklerin saldırısında yaralanan Tunahan’ın babası, komisyon görüşmelerinde vekillere tepki gösterdi

Türkiye'nin ilk milli parkı olma özelliği taşıyan Yozgat Çamlığı Milli Parkı'nda, Orman Genel Müdürlüğü tarafından arıcıların daha kaliteli bal üretimine destek olmak amacıyla, özel bir proje hayata geçirildi. Yozgat Valiliği'nin talebi üzerine parkta, "Çamlık Bal Ormanı" oluşturuldu. bu proje ile bölgedeki zengin bitki örtüsünden faydalınanarak arıcılık faaliyetlerinin geliştirilmesini hedefleniyor.

Türkiye’nin Ilk Milli Parkında Arıcılar Için Özel Bal Ormanı Oluşturuldu (2)Parkın eteklerine kurulan bu özel alan, kovan koyma parselleri, arı içme suyu havuzu ve dikim çukurları gibi altyapılarla donatıldı ve şu anda 250'ye yakın arı kovanı bulunuyor. Yakın gelecekte kovan sayısının 400'e çıkması planlanıyor. Yetkililer, bal ormanının bölgedeki arıcılığın gelişmesine büyük katkı sağlayacağını ve yerel ekonomiye ek gelir sağlama potansiyeli taşıyacağını belirtiyor. 

Türkiye’nin Ilk Milli Parkında Arıcılar Için Özel Bal Ormanı Oluşturuldu (1)"16 BİN BALLI BİTKİ DİKİLECEK"

Yozgat Arıcılar Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Mithat Çakıroğlu, tesisin Yozgat Valiliği ve Orman İşletme Müdürlüğü iş birliğiyle kurulduğunu belirterek, buradan elde edilecek balın daha kaliteli olmasını beklediklerini dile getirdi. Çakıroğlu, tesis içerisinde konuk ağırlama alanları, kamelyalar ve doğa severlere hizmet verecek alanların da yapılacağını ifade etti. Arıların su ihtiyacını karşılamak için özel bir havuzun yapıldığını ifade eden Çakıroğlu, İl Müdürlüğü tarafından bölgeye 16 bin tane de ballı bitki dikileceğini söyledi. Yetkililer, ilerleyen dönemlerde, burada yetişen ballı bitkilerle tamamen doğal bal üretiminin yapılabileceğini belirtti.
 

Kaynak: İHA