Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde bulunan Lale ve Cunda (Alibey) adalarını birleştiren 'Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü' unvanlı Cunda Köprüsü'nün yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuifade edildi.53 yıllık tarihi geçmişe sahip köprü, Ayvalık ile Cunda Adası arasında ulaşımı sağlıyor. 

Acilen çözüm üretilmeli 

Atatürk Barajı'ndaki Tehlikeyi CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere Açıkladı! Atatürk Barajı'ndaki Tehlikeyi CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere Açıkladı!

Dikkat çeken rapor, İnşaat Mühendisleri Odası Ayvalık Temsilciliği tarafından hazırlanıp, Ayvalık Kaymakamlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları Bölge Müdürlüğü'ne gönderildi. Raporda, yıkılma tehlikesine dikkat çekilip, "Alibey Adamıza tek ulaşım sağlayan köprü için acilen çözüm üretilmesi gerekmektedir." ifadeleri kullanıldı. 

 Köprü, iki araç sığabilecek genişlikte ve sadece bir istikametinde yaya geçidi olan, 100 metre uzunluğundadır. Bu tehlike ilk olarak, MHP'den Ayvalık Belediye Meclis üyesi olan Sema Ünver tarafından 2010 yılında, 'Koruyucu beton tabakasının kalmadığı, zemini ve ayaklarında yıpranma olduğu' belirtilerek, bakımının yapılması için meclis gündemine getirilmişti. 

Betonarme köprü,1968-1970 yılları arasında Ayvalık Belediyesi'nce inşa edildi

İnşaat Mühendisleri Odası Ayvalık Temsilciliği Yönetim Kurulu'nun hazırladığı raporda şu ifadeler yer almıştı:  Betonarme köprünün, 1968-1970 yılları arasında Ayvalık Belediyesi'nce inşa edilip, hizmete açıldığı bilgisine yer verilerek, "Fakat; O dönemin arşivlerine bakıldığında köprüye ait statik hesaplara ve betonarme projesine ulaşılamamıştır. Yerinde yapılan gözlemsel incelemede; yapıya ait betonarme kolonlarda su üstünde kalan kısımlarında deformasyonlara gözlenmemiş olup, su altında kalan kısımları ve yapının temelleri incelenememiştir. Bu kısımlarda sorun olup olmadığı konusunda yorum yapmamız güç olup, yapının 1970'li yıllardaki yapım şartları ve inşaat teknolojisiyle yapıldığı konusu göz ardı edilmemelidir."

"Alibey Adası'nın karayla olan tek bağlantı noktası iptal olacaktır"

Raporda köprüdeki trafiğe de dikkat çekilip, "Bu köprü; Alibey Adası'nın gözde turizm beldesi olması, turizm yatırımlarının ve inşaatlarının ağır trafiği (ağır kamyon, beton transmikser) geçişine hizmet etmesi, özel tatil günlerde ve yaz aylarında ziyaretçi akımına uğraması, askeri stratejik açıdan çok önemli bir ulaşım noktasıdır. Deprem bölgesinde olduğumuz unutulmamadır. Deprem ve/veya bakımsızlık sonucunda eğer bu köprü zarar alırsa; Alibey Adası'nın karayla olan tek bağlantı noktası iptal olacaktır, bu da ne yazık ki; geri dönüşü olmayacak sıkıntılara halkı maruz bırakacaktır. Alibey Adamıza tek ulaşım sağlayan köprü için acilen çözüm üretilmesi gerekmektedir" denildi.