Ankara’da yapısı ve konusu itibariyle çok farklı müzeler bulunuyor. Bu müzelerden biri de Ankara Üniversitesi tarafından kurulan ve Türkiye’nin ilk Anatomi Müzesi olma özelliğini taşıyan Ankara Veteriner Anatomi Müzesi

Sincan Belediyesinden vatandaşın işini kolaylaştıracak hizmet Sincan Belediyesinden vatandaşın işini kolaylaştıracak hizmet

Türkiye'nin Ilk ‘Anatomi Müzesi’ Ankara'da   (5)

Ankara'da bulunan Ankara Veteriner Anatomi Müzesi (AVAM), Türkiye'nin ilk anatomi müzesi olarak 2013 yılında kapılarını açtı. Ankara Üniversitesi Anatomi Anabilim Dalı tarafından kurulan müze, tarihi ve bilimsel değeri olan örneklerin korunması ve sergilenmesi amacıyla faaliyet göstermektedir. 

Ankara Veteriner Anatomi Koleksiyonları, dört sergi salonu ve bir üretim atölyesinden oluşmaktadır. Müzede, hayvan iskeletleri, doldurulmuş örnekler, kas, kemik ve eklem sistemleri gibi çeşitli biyolojik materyaller ziyaretçilere sunulmaktadır. Gerçek doku ve organlardan oluşan eserlerin yanı sıra, müze içinde 400'den fazla maket ve materyal de bulunmaktadır. Bu koleksiyonlar, veterinerlik alanında eğitim gören öğrencilere kapsamlı bir öğrenme deneyimi sunarken, aynı zamanda ziyaretçilere de eğitici bir gezi imkanı sağlamaktadır. 

Türkiye'nin Ilk ‘Anatomi Müzesi’ Ankara'da   (4)

İNÖNÜYE HEDİYE EDİLEN İSKELET BURADA SERGİLENİYOR 

Müzenin en ilgi çekici parçalarından biri, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Harry Truman'ın dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ye armağan ettiği ve daha sonra üniversiteye bağışlanan hindi iskeletidir. Bu nadir eser, müzenin uluslararası tanınırlığını artıran önemli unsurlardan biridir. Bunun yanında, Türkiye'ye özgü hayvanlardan doldurulmuş örnekler ve çeşitli ilgi çekici tasarımlar da müzenin zengin koleksiyonları arasında yer almaktadır. 

Türkiye'nin Ilk ‘Anatomi Müzesi’ Ankara'da   (3)

Türkiye'nin Ilk ‘Anatomi Müzesi’ Ankara'da   (2)

Muhabir: SEMA TÜRKEL