Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ulusal Eğitim İstatistikleri’ni açıkladı. Açıklanan eğitim verilerine göre Türkiye'nin en okumuş illeri belirlendi. Ulusal Eğitim İstatistikleri kapsamında yapılan araştırmalar sonucu ülkede en fazla okuyan ve eğitimde önde olan illerin başını büyükşehirler çekiyor. Öğrenciler tarafından eğitim amacıyla büyükşehirlerin tercih edilmesi, yüksek öğrenim kurumlarının eğitim altyapısına yaptığı yatırımlardan kaynaklı olduğu düşünülüyor. 

Türkiye’nin En Okumuş Illeri Belli Oldu Bakın Ankara Kaçıncı Sırada!  (1)

EN ÇOK OKUYAN İL ANKARA OLDU

Türkiye’nin en okumuş illeri arasında başkent Ankara zirvede yer alırken, İstanbul, Eskişehir, Kocaeli ve İzmir listeyi sırayla takip ediyor. Eğitim altyapısı ve yapılan yatırımların bu başarıda büyük payı bulunmakta. Eğitimdeki bu başarılar, illerin genel kalkınma düzeyine de olumlu katkılar sağlamaktadır. 

20 milyon öğrenci için tatil yarın başlıyor! 20 milyon öğrenci için tatil yarın başlıyor!

İllerin eğitimde öne çıkmasında önemli olan faktörler ise eğitim altyapısının güçlü olması, eğitim alanında yapılan yatırımlar, kaliteli öğretim kadrosu ve modern eğitim tesisleri ve son olarak şehrin öğrenci dostu olmasından kaynaklanıyor.  

Kaynak: ensonhaber