Adana'nın bereketli topraklarında yetişen çekirdeksiz karpuz, bu yıl da hem yurt içinde hem de yurt dışında büyük ilgi görüyor. Yaklaşık 10 bin 500 dönüm alanda ekilen çekirdeksiz karpuz, hasadın başlamasıyla birlikte özel kolilerle Avrupa, Balkan ve İskandinav ülkelerine ihraç edilmeye başlandı.

Ankara’da canlı yayın sırasında kendini vuran adam son yolculuğuna uğurlandı Ankara’da canlı yayın sırasında kendini vuran adam son yolculuğuna uğurlandı

Avrupa Kupaları Karpuz İhracatını Artırdı

Karpuz üreticisi Ömer Pamuk, bu yıl Avrupa kupalarının etkisiyle karpuza olan ilginin arttığını belirtiyor. Pamuk, "Avrupa kupalarından kaynaklı bu sene ilgiden çok memnunuz. Yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Karpuzun tadı çok güzel. Şu anda karpuzun kilogram fiyatı 10-11 TL" şeklinde konuştu.

Çekirdeksiz Karpuzun Faydaları

Çekirdeksiz karpuz, özel bir üretim tekniğiyle elde edilen ve çekirdekleri yok denecek kadar az olan bir karpuz türü. Normal karpuzla aynı vitamin ve mineralleri içermesinin yanı sıra, daha pratik ve lezzetli olması nedeniyle son yıllarda popülerliği artıyor. Çekirdeksiz karpuzun kalp hastalığı, kanser gibi kronik hastalıklara karşı koruma sağladığı, sindirim sistemini düzenlediği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği biliniyor.

Kaynak: İHA