Türkiye'nin ilk tescilli endüstriyel kenevir tohumu "Narlı"nın hasadı Amasya'da gerçekleştirildi. Bu özel kenevir tohumu, çeşitli sektörlerde, kozmetik, ilaç, inşaat ve otomotiv gibi alanlarda kullanılacak. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019'da kenevir üretimini yaygınlaştırma kararı sonrasında seçilen 20 pilot ildeki çalışmalar devam ediyor.

KENEVİR

5 bin 200 Dekarlık Alanda Kenevir Hasadı Gerçekleşti

Bu çerçevede projeler geliştiren "KenevirO" firması, Samsun'a 30 milyon dolarlık bir yatırımla fabrika kurdu. Aynı firma, Amasya'nın Suluova ilçesinde 5 bin 200 dekarlık alanda kenevir hasadı gerçekleştirdi. KenevirO'nun Samsun'un Havza ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan fabrikasında ham ve boyalı elyaf üretimi, boyalı ve ham iplik üretimi, kıtık üretimi, kıtıktan yüzde 100 doğal kedi kumu ve hayvan altlığı üretimi gerçekleştirilecek.

AFAD Deprem İzleme Merkezi deprem takibine devam ediyor AFAD Deprem İzleme Merkezi deprem takibine devam ediyor

Kenevirin çok değerli bir bitki olduğunu dile getiren KenevirO'nun Yönetim Kurulu Başkanı olan Uğur Balkuv, “Kenevirden çok şey yapabiliyoruz. Şu anda yasal olan kenevirin 3 noktası var. Bunlardan bir tanesi gövde kısmı. Gövde kısmında da 2 yer var. Biri lifleri biri de kıtığı. Sonrasında da tohumu var. Aslında yasa çıkmasına rağmen yönetmelik hazırlandığı için kullanamadığımız yaprağı ve çiçeği de var. Onları da tarlada bırakmak durumunda kalıyoruz. Saplarını life ayırıyoruz. Liften de elyafa gidiyoruz. Elyaftan ipliğe gidiyoruz. Dolayısıyla liften bu şekilde istifade edebiliyoruz. Saplarından da inşaat malzemesine gidebiliyoruz. Kenevir tuğlası yapabiliyoruz, kenevir çimentosu yapabiliyoruz. Aynı zamanda kedi kumu yaptık. Hayvan altlığı yapabiliyoruz. Yakacak pelet yapabiliyoruz. Çok değerli bir bitki. İleride inşallah yeterli ekim alanları oluşursa kağıt imalatı, biyopolimer, biyoplastik gibi birçok alanda da kullanabileceğimiz bir bitkidir” ifadelerini kullandı.