Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, nüfus yoğunluğu, ekonomik, sosyal ve demografik yapılarıyla dikkat çeken birçok ilçe, il olma potansiyeli taşıyor. Bu ilçelerin bazıları mevcut illerden daha kalabalıkken, bazıları da 82, 83, 84 gibi yeni plaka kodlarıyla il statüsüne geçmeye hazırlanıyor.

İl Olma Kriterleri

Bir ilçenin il olabilmesi için 8 temel kriteri karşılaması gerekiyor:

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden “Yıldızların Altında Yeşilçam Geceleri” Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden “Yıldızların Altında Yeşilçam Geceleri”
  1. Nüfus: En az 100 bin nüfusa sahip olmak.
  2. Uzaklık: İl merkezine en az 30 kilometre uzaklıkta bulunmak.
  3. Şehirleşme Düzeyi: Belirli bir şehirleşme düzeyine ulaşmış olmak.
  4. Ulaşım: Yeterli ulaşım imkanlarına sahip olmak.
  5. Hinterland: Geniş bir hinterlanda (etki alanına) sahip olmak.
  6. Ekonomik Çeşitlilik: Ekonomik olarak çeşitlilik göstermek.
  7. Eğitim Düzeyi: Yüksek bir eğitim düzeyine sahip olmak.
  8. Sosyal Altyapı: Gelişmiş sosyal altyapı ve hizmetlere sahip olmak.

İl Olmaya Aday İlçeler

Türkiye'de il olma kriterlerini karşılayan çok sayıda ilçe bulunuyor. Bu ilçeler arasında Çerkezköy, Lüleburgaz, Silivri, Çorlu, Büyükçekmece, Tuzla, Kapaklı, Gebze, Çayırova, Darıca, Ereğli, Bandırma, İnegöl, Edremit, Bergama, Soma, Aliağa, Akhisar, Salihli, Torbalı, Ödemiş, Nazilli, Alaşehir, Söke, Kuşadası, Milas, Bodrum, Fethiye, Serik, Manavgat, Alanya, Polatlı, Erdemli, Silifke, Kozan, Kadirli, Ceyhan, İskenderun, Arsuz, Reyhanlı, Elbistan, Kahta, Siverek, Midyat, Nusaybin, Cizre, Silopi, Yüksekova, Erciş, Doğubayazıt, Fatsa, Ünye, Erbaa, Bafra, Çarşamba, Akçakale, Tarsus, Ergani, ve Viranşehir gibi ilçeler yer alıyor.

Bu ilçelerin il olması durumunda, Türkiye'nin idari yapısında önemli değişiklikler yaşanabilir ve yeni illerin oluşmasıyla birlikte bölgesel kalkınma da hız kazanabilir.

Kaynak: Haber Merkezi