Ankara'da, Memur-Sen Kadınlar Komisyonu ile Hak-İş Kadın Komitesi tarafından düzenlenen ‘Türkiye Yüzyılında Kadın Emeği’ paneli gerçekleşti. Memur-Sen Konfederasyonu Genel Merkezi'nde ev sahipliği yapılan panelde, kadınların ‘haklar’, ‘beklentiler’ ve ‘fırsatlar’ üzerine yoğun bir tartışma yürütüldü.

Panele, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Faruk Özçelik, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan gibi önemli isimler ile çalışan ve ev hanımı kadınlar katıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Kıran, konuşmasında Hak-İş ile Memur-Sen kadın hareketlerinin dünya genelindeki kadınlara ilham kaynağı olduğunu belirterek, “Bugün burada ele alınacak konular, Türkiye Kadın Hareketi tarafından olduğu kadar dünya genelindeki kadın hareketleri tarafından da yakından takip edilecek” dedi ve panelde tartışılacak fikirlerin hükümetin adımları için rehberlik niteliğinde olacağını vurguladı.

Ankara Panel1

“AİLEYİ AYAKTA TUTACAK OLAN KADINDIR”

Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Özçelik ise konuşmasında, Memur-Sen ve Hak-İş’in her zaman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında durduğunu ve cesurca tavır aldığını belirtti. Kadın emeğinin korunmasının, ailenin ve toplumun güçlenmesinde hayati bir rol oynadığını vurgulayan Aydın, “Toplumu yozlaşmaya karşı koruyan en organik yapı aile. Aileyi ayakta tutacak olan da kadındır” şeklinde konuştu.

“KADINLARIN ÇALIŞMA HAYATINDAKİ ZORLUKLAR”

Hak-İş Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin ise “Ülkemizin birçok ilinde kadın odaklı projeler ve eğitimler yapıyoruz. Kadın bakış açısıyla sendikacılık, yeterlilik odaklı sendikalı kadın takım kaptanları gibi kadın odaklı birçok yayını çalışma hayatına kazandırdık” ifadelerini kullandı ve kadınların çalışma hayatında karşılaştıkları zorlukları önlemek için yaptıkları çalışmaları özetledi.

Kızılcahamam’da 19 Mayıs muhteşem etkinliklerle kutlandı Kızılcahamam’da 19 Mayıs muhteşem etkinliklerle kutlandı

İHA