İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin kaza yaparak ölümüne sebep olan helikopterin arama çalışmalarında görevlendirilen Akıncı TİHA'nın başarısı İsviçre medyasında yer aldı. Almanca yayın yapan Neue Zürcher Zeitung gazetesi "Türkiye, insansız hava aracı üretiminde ne kadar yetenekli olduğunu dünyaya bir kez daha gösterdi" dedi.

Rusya'nın Dağıstan bölgesindeki saldırıda 5 kişi etkisiz hale getirildi Rusya'nın Dağıstan bölgesindeki saldırıda 5 kişi etkisiz hale getirildi

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve bazı yetkililerin geçirdiği helikopter kazasına ilişkin arama faaliyetlerinde Türkiye'nin görevlendirdiği Akıncı TİHA'nın başarısı Almanca yayın yapan Neue Zürcher Zeitung gazetesinde önemli bir konu olarak yer aldı.

Gazete, Akıncı TİHA'nın donanımsal olarak sahip olduğu ısı sensörleri sayesinde kaza yerinin tespit edildiğinin altını çizdi.

"İran, Rusya’ya yönelik ucuz insansız hava araçları üretiyor olabilir ancak Türkiye bu alanda dünya lideri" sözlerine yer verdi.

Haberde meydana geldiği gece olay yerinde yoğun sis ve şiddetli rüzgar olduğu da hatırlatıldı.

Baykar'ın geliştirdiği Akıncı TİHA'nın, 12 kilometre irtifaya kadar çıkabildiği ve olumsuz hava koşullarında bile 24 saate kadar havada kalabildiği ifade edildi.

Neue Zürcher Zeitung, Türk iHA'larının uluslararası pazarda ciddi manada talep gördüğüne de dikkati çekti. Baykar'ın ürünlerini 30'dan fazla ülkeye sattığı belirtidi.