Türkiye'nin 81 ilinde çeşitli etkinliklerle kutlanan Türk Mutfağı Haftası, Ankara'da da büyük ilgi gördü. 21 Mayıs 2024 tarihinde başlayan ve 27 Mayıs’a kadar devam edecek olan etkinliklere Başkent Millet Bahçesi ev sahipliği yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesinde gerçekleştirilen etkinlikler, Ankaralılar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. 

Türk Mutfağı Haftası'nda Ankara'da Ekmek Şöleni  (1)

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN 'HALK EKMEK' STANDI 

Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında Ankara’daki belediyeler, yöresel ve belediye bünyesinde üretilen ürünleri tanıtan stantlar açtı. Ankara Büyükşehir Belediyesi de 'Başkent Halk Ekmek' standı ile etkinlikte yer aldı. Halk Ekmek noktalarından ve Başkent Marketlerden alınan çeşitli ekmekler ve atıştırmalık ürünler, ziyaretçilere ücretsiz olarak ikram edildi. 

Türk Mutfağı Haftası'nda Ankara'da Ekmek Şöleni  (2)

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek ustası Tayyar Gedik, halk ekmek ürünleri hakkında polatlıpostası.com’a açıklamalarda bulundu. 

Türk kültüründe ekmeğin önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Gedik, "Ekmek her zaman her yemeğin yanında vardır. Türk insanının ekmeksiz karnı doymaz" dedi. Gedik, açıklamalarına zengin ekmek çeşitleri ile etkinliğe katıldıklarını da ekledi. 

Türk Mutfağı Haftası'nda Ankara'da Ekmek Şöleni  (4)

STANTTA YOK YOK 

Gedik, stantlarında tamamen ekşi mayadan yapılan ve katkı maddesi içermeyen ekmekler sunduklarını belirtti. Tanıtılan ekmeklerin çeşitlerini detaylandıran Gedik, her bir ekmeğin özel tariflerle hazırlandığının altını çizdi. Gedik, “Buraya ekşi mayalı grubu ekmeklerle geldik. Bütün ekmekler yirmi beş yıllık ekşi mayadan yapılmaktadır. Ziyaretçilerin tadına bakması için 6 çeşit ekmek ve atıştırmalık cipsler getirdik. Tanıttığımız ekmeklerden bazıları şunlardır: 

Akdeniz ekmeği; içerisinde domates, zeytin, kekik, biberiye ve yirmi beş yıllık ekşi maya var. Haricinde herhangi bir katkı maddesi yoktur. Bir diğer ekmeğimiz ise tadına bakanlardan tam not alan Şampiyon ekmeğimiz. Bu ekmeğin içerisinde ise keçiboynuzu özü, fındık, üzüm ve zerdeçal bulunuyor. Ayrıca stantta zeytinli- kekikli ekmek, tam buğday ekmeği, siyez ekmeği ve çavdarlı yulaf ekmeğinde tanıtıma sunduk” ifadelerine yer verdi. 

Türk Mutfağı Haftası'nda Ankara'da Ekmek Şöleni  (5)

KATKI MADDESİ VE KORUYUCU YOK 

Gedik ayrıca, stantlarında tanıtılan atıştırmalık ve cipslerin de galeta unundan yapıldığını ayrıca hiçbir katkı maddesi ve koruyucu içermediğini vurguladı. 

Türk Mutfağı Haftası'nda Ankara'da Ekmek Şöleni  (3)

Ankara’da açık havada milli maç keyfi Ankara’da açık havada milli maç keyfi

Etkinliğin başladığı ilk günden beri stantlarının başında olduğunu belirten Gedik, vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini ifade etti. Gedik, Türk Mutfağı Haftası’nda tanıtılan ekmeklerin tamamının Başkent Marketlerden temin edilebileceğini ve Halk Ekmek noktalarından talep doğrultusunda alınabileceğini belirtti. 

Türk Mutfağı Haftası'nın sona ereceği 27 Mayıs’a kadar, Başkent Millet Bahçesi'nde devam edecek olan etkinliklerde, Türk mutfağının zengin lezzetleri Ankaralılarla buluşmaya devam edecek. 

HABER: SEMA TÜRKEL

Editör: Sema Türkel