Tonlarca su 50 gündür boşa akıyor Tonlarca su 50 gündür boşa akıyor

Türk Hava Yolları’na ait yolcu uçağının geçtiğimiz günlerde Romanya’ya yaptığı uçuşunda bir tehlike atlattığı ortaya çıktı. Pistin aydınlatma ve yön tabelasına çarparak hasar alan uçak seferine devam ederken, Romanyalı yetkililer yaşanan olayla ilgili soruşturma başlattı. 

Türk Hava Yolları Uçağı Romanya’da Tehlike Atlattı  (3)

Türk Hava Yolları’nın Bükreş-İstanbul seferini yapan TK1046 sefer sayılı Airbus A330-300 tipi yolcu uçağı, 258 yolcu ve 10 mürettebatı ile Otopeni Havalimanı’nda pistte kalkış yapmak için hızlandığı sırada pistin kenarına doğru kayarak aydınlatma direklerini ve tabelaları yıktı. Pilotlar, uçağın hasar almasına rağmen kalkışa devam etme kararı aldı. Uçak, İstanbul Havalimanı’na sorunsuz bir şekilde iniş yaparken, yapılan incelemelerde iniş takımlarında hasar tespit edildi. 

Türk Hava Yolları Uçağı Romanya’da Tehlike Atlattı  (2)

ROMANYALI YETKİLİLER SORUŞTURMA BAŞLATTI 

Romanya Sivil Havacılık otoritesi, pilotların Bükreş Havalimanı’na dönmek yerine uçuşa devam etmeleri ve 280 yolcunun hayatını tehlikeye atmaları nedeniyle soruşturma başlattı. Yetkililer, uçağın pistin kuzey tarafından 10 kenar ışığını ve G taksi yolu üzerindeki bir bilgi tabelasını tahrip ettiğini belirtti. Kenar ışıklarının kırıldığı alanda pistin kuzey omuz kısmının bir bölümünün soyulduğu tespit edildi. Kenar ışıkları, pistin hizmetinin kesilmesine veya NOTAM’lara ihtiyaç duyulmadan onarılırken, olay, ciddi bir durum olarak sınıflandırıldı ve kapsamlı bir soruşturma başlatıldı. 

İHA

Editör: Sema Türkel