Başkan Yıldızkaya’dan 19 Mayıs kutlama mesajı Başkan Yıldızkaya’dan 19 Mayıs kutlama mesajı

Genel Başkan Geylan, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in 20 bin öğretmen ataması yapılacağını duyurmasının ardından basın açıklaması yaparak önemli ifadelerde bulundu. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 20 bin öğretmen atama sayısının yetersiz olduğunu belirterek, yüz binlerce öğretmen adayı ve ailesinin büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını dile getirdi.

Geylan,  20 bin öğretmen adayının 45 dakika ders anlatarak gireceği mülakat uygulamasının, gerçekte sağlıklı bir şekilde yapılmasının mümkün olamayacağını ifade etti.

“ÖĞRETMEN ADAYLARI HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADI”

Geylan, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Ücretli öğretmen sayısı 79 ilde 72 bin 723, norm ihtiyacı ise 101 bin 350. 2023 yılında MEB'de ayrılan ve emekli olan öğretmen sayısı 23 bin 670. 2024 yılında emekli olacak öğretmen sayısı en az 20 bin olacak. 9 ay sonra yapılan ve 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılı'nda göreve başlayacak öğretmen sayısı ise sadece 20 bin olacak. Bu durum yüzbinlerce öğretmen adayı ve ailesine büyük bir hayal kırıklığı yaşattı!”

“İNSANIN OLDUĞU YERDE OBJEKTİFLİK MÜMKÜN DEĞİL

Mülakat sisteminin tamamen kaldırılması gerektiğini belirten Geylan, insan unsurunun olduğu yerde tam anlamıyla objektif bir değerlendirme mümkün olmayacağını vurguladı. Geylan, konu hakkındaki açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: "Mülakat komisyonu üyelerinin bilgi birikimi, duygu durumu, o günkü ruh hali ve algı kapasitesi, değerlendirmede etkili olacaktır. Bu nedenle aynı adayı iki farklı komisyona aldığınızda alınacak puanların aynı olmayacağını gözlemleyebilirsiniz" dedi. 

Mülakat uygulanmasının kul hakkı yenilmesinin yol açacağını belirten Geylan, yetkililere seslenerek mülakatın kaldırılması talimatını beklediklerini ifade etti. 

İHA