‘TURİZMDE MARKA ŞEHİR POLATLI MASAYA YATIRILDI’

Bu haber 27 Haziran 2019 saat 10:24 'de eklendi.

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya Polatlı’nın iki büyük tarihi değeri olan Gordion Antik Kenti ve Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Alanları’nın tanıtımı amacıyla hazırlanan yeni projeler eşliğinde ‘Turizmde Marka Şehir Polatlı’ için sürdürdüğü çalışmalara tüm hızıyla devam ediyor. Şehit Cüneyt Sertel Sosyal Tesisleri Toplantı Salonu’nda Ankara Vali Yardımcısı Mustafa Erkayıran başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Başkent Ankara’dan önemli kurum, üniversite ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri Polatlı’da bir araya geldi. Polatlı’nın tarih turizminde son dönemde yaptığı önemli hamlelerin görüşüldüğü toplantıda; Gordion Antik Kenti’nin Unesco Dünya Mirası Listesi’ne giriş süreci, Sakarya Meydan Muharebesi yıl dönümü kutlamalarının kapsamı, Diriliş Yolu projesinin içeriği gibi önemli hususlar masaya yatırıldı. Polatlı’nın tarih turizminde hak ettiği noktaya ulaşması amacıyla gerçekleştirilen toplantıya; Ankara Vali Yardımcısı Mustafa Erkayıran, Polatlı İlçe Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Ankara İl Kültür Turizm Müdürü Kamil Özer, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Prof. Dr. Bilgehan Gülcan, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Doç. Dr. Menekşe Cömert, Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parklar Müdür Yardımcısı Mehtap Akdoğan, Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, Polatlı İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü İlhami Dıkkıloğlu, Ankara Kalkınma Ajansı Uzman Hilal Şıltu, Kapadokya Üniversitesi Öğr. Gör. Eyüp Atioğlu, Ankara Medeniyetler Müzesi Müdürü Enver Sağır, Ankara Turist Rehberleri Odası Temsilcisi Betigül Öz, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Temsilcisi Sinan Çetinkaya, Türkiye Dağcılık Federasyonu Temsilcisi Salim Erdal, Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Koordinatörü Kadim Koç ve Polatlı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Veli Keskin katıldı. Polatlı’nın geleceğine dair önemli konuların görüşüldüğü anlamlı toplantının ardından katılımcılar; POTA Genel Koordinatörü Kadim Koç ile birlikte Duatepe, Gordion Antik Kenti ve Polatlı Tarihi Alanlar Merkezi Müzesi’ni ziyaret ederek; toplantının gündeminde yer verilen tarihi alanları yerinde inceleme fırsatı buldular. Akşam saatlerine dek süren ziyaretlerde Polatlı’nın tarihi alanlarına dair öncelikli yapılacaklar tespit edildi.

BAŞKAN YILDIZKAYA; “POLATLIMIZ KISA ZAMANDA TARİH TURİZMİNDE HAK ETTİĞİ NOKTAYA ULAŞACAKTIR”

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya toplantının ardından konuya ilişkin gerçekleştirdiği açıklamada; “Geçtiğimiz günlerde Ankara Valimiz Sayın Vasip Şahin’i ziyaret ederek tarih turizmine dair projelerimizi ve Polatlımızın geleceğine dair planlarımızı kendisiyle görüşmüştük. Bugün de Ankara Vali Yardımcımız Sayın Mustafa Erkayıran başkanlığında; Kurumlarımızın değerli yöneticileri, üniversitelerimizin değerli temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte Polatlımızın geleceği açısından çok önemli bir toplantıya imza attık. Tarih turizmi konusundaki çalışmalarımız başarıyla devam etmektedir. Bu toplantı Polatlımız için yeni bir sürecin başlangıcı ve önemli bir kazanımdır. İnançla sürdürdüğümüz çalışmaların ardından Polatlımıza dair ilginin arttığını görüyoruz. Başkent Ankara’da turizm projelerinin tümünde liste başında Polatlımız geliyor. Polatlı anılıyor, şehrimiz konuşuluyor. İnanıyorum ki artık Başkent Ankara’da turizm konulu her toplantıda Polatlı mutlaka adından söz ettirmeye devam edecektir.  Bu vesile ile toplantımızda emeği geçenlere ve kıymetli katılımcılara yürekten teşekkür ediyorum. Tüm bu çalışmalarda yine en büyük destekçimiz Polatlılı hemşehrilerimizdir. Şüheda torunu hemşehrilerimiz bu projelere sahip çıkarlarsa, yürekten destek verirlerse; çok kısa zamanda şehrimiz tarih turizminde hak ettiği noktaya hızla ulaşacaktır.” cümlelerine yer verdi.  

KOÇ; “POLATLI’NIN TARİHİNE OLAN İLGİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Koordinatörü Kadim Koç gerçekleştirdiği açıklamada konuya ilişkin; “Ankara Valimiz Sayın Vasip Şahin’in katılımlarıyla Bilkent Otel’de gerçekleştirilen Turizm Çalıştayı’nda Alternatif Turizm Komisyonu’nun başında bulunan Prof. Dr. Bilgehan Gülcan’ın önerisiyle Polatlı’nın birçok tarihi değeri ve şehrimizin turizm potansiyeline yer verildi. Bizler de Alternatif Turizm Komisyonu’nda Polatlımızı temsilen Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi olarak yer aldık. Bugün de kurum ve kuruluşlarımızın değerli yöneticileriyle, sivil toplum kuruluşlarımızın kıymetli temsilcileriyle Polatlı’nın geleceği için çok önemli bir toplantı gerçekleştirdik. Polatlımızın iki önemli değeri var. Belediye Başkanımızın da ortaya koyduğu Marka Şehir parolasıyla Polatlı turizm alanında hak ettiği değeri görecektir. Vali Yardımcımızın Başkanlığında yapılan bu toplantıda Başkent Ankara’da konuya ilişkin görev yapan kurum ve kuruşluların artık Polatlı’ya dair ilgilerinin arttığını görüyoruz. Yakın zamanda Polatlılıların da konuya ilgisi ve desteğiyle şehrimiz dünyada ve ülkemizde tarih turizmi konusunda en önemli noktalardan biri haline gelecektir.” Şeklinde konuştu. 

Polatlı Postası[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.