TÜM TÜRKİYE AYNI ANDA “ÇÖK- KAPAN-TUTUN”

Bu haber 14 Kasım 2022 saat 9:39 'de eklendi.

AFAD tarafından 12 Kasım 1999 yılında Düzce’de meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin 23’üncü yıl dönümü nedeniyle Cumartesi günü ülke genelinde depremin meydana geldiği saat olan 18:57’de, “Çök- Kapan-Tutun” hareketinin uygulanmasıyla tatbikat yapıldı. Başta Kaymakam Murat Bulacak olmak züere ilçe prokolü de Polatlı KYK Erkek Öğrenci Yurdunda öğrencilerle birlikte tatbikata katıldı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD), 12 Kasım 1999 yılında Düzce’de meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin 23’üncü yıl dönümü nedeniyle Cumartesi günü ülke genelinde eş zamanlı tatbikat gerçekleştirildi. Tatbikat, depremin meydana geldiği saat olan 18:57’de, ‘Çök- Kapan-Tutun’ hareketinin uygulanmasıyla yapıldı. Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, Polatlı Belediye Başkan Vekili Metin Baysar, Polatlı İlçe Emniyet Müdürü Murat Güneş, Polatlı İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Erkan Çinar, Polatlı İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü İrfan Aytekin, İlçe Milli Eğitim Müdürü İmralı Kaloç, Belediye Meclis Üyesi Tolgahan Genç de Polatlı KYK Erkek Öğrenci Yurdunda öğrencilerle birlikte tatbikata katılım sağladı.

KAYMAKAM BULACAK TATBİKATIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Tatbikatın önemine dikkat çeken Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, “Deprem en büyük felaketlerden birisi. Ülkemiz bunu çok fazlasıyla yaşadı, yaşıyor ve yaşayacağız. Olmayacak diye bir şart yok. Hazır olmak adına ne yapılacağını planlamak, insanlara deprem anında tedbir almak veya en azından canını biraz daha muhafaza edebilme adına bu tadbikat şu anda bütün Türkiye genelinde aynı saatte 18.57’de yapıldı. Felaketlerde belki maddi kayıp oluyor ama her seferinde kayıp sayısını azaltmaya da çalışıyoruz. Onun için bunları önemsemek lazım, üzerinde durmak lazım.” ifadelerini kullandı. Gençlere seslenen Kaymakam Bulacak, “Gençsiniz imkanlarınız şartlarınız dahilinde AFAD gönüllüsü olabilirsiniz, yardım derneklerinde çalışabilirsiniz, Kızılay gönüllüsü olabilirsiniz. Bunlarda çok önemli diye düşünüyorum.” dedi. Tatbikat sonrası gençlerle sohbet etmeyi sürdüren Kaymakam Bulacak depres esnasında ne yapılması gerektiğini anlattı. Kaymakam Bulacak daha sonra öğrencilerin taleplerini de dinledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TATBİKAT MESAJI

Ülke genelinde ilk kez uygulanan tatbikat kapsamında, saat 18.57’de tüm vatandaşların cep telefonlarına gönderilen “Hayati Uyarı Bildirimi” ile Türkçe ve İngilizce sesli uyarı yapıldı. Televizyonlar ve radyo kanallarından mesaj yayınlandı, vatandaşlar tatbikat sırasında önceden belirlenen sağlam ve güvenilir alanda “çök kapan tutun” hareketini yaptı. Haber Alma ve Yayma Sistemi’nden (HAY) verilen anonslar cami ve belediye hoparlörlerinden yayınlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye genelinde gerçekleştirilen “Deprem Anı Çök-Kapan-Tutun” tatbikatı dolayısıyla video mesaj yayınladı. Erdoğan, vatandaşları tatbikata davet ederek, “Depremin yaşanmasını engellemek mümkün değildir. Ama can ve mal kayıplarının önüne geçecek tedbirleri almak bizim elimizdedir. Bu tatbikata ayıracağımız birkaç dakikayla hep beraber ömrümüze ömür katacak bir deneyim kazanacağımıza inanıyorum” dedi. Erdoğan mesajında, “Bilim insanlarımız bölgemizdeki önemli fay hatlarının üzerinde yer alan ülkemizde büyük depremlerin yaşanma ihtimalinin giderek arttığı konusunda fikir birliği içindedir. Depremin yaşanmasını engellemek mümkün değildir. Ama can ve mal kayıplarının önüne geçecek tedbirleri almak bizim elimizdedir. Geçmişte yaşadığımız acı tecrübelerden çıkardığımız dersler ışığında yaptığımız hazırlıklarla hamdolsun artık hiçbir afette vatandaşlarımızın ‘nerede bu devlet’ diyen feryadını duymuyoruz. Bu çerçevede AFAD bünyesinde oluşturduğumuz bütünleşik afet yönetim stratejimiz, afet öncesi hazırlık ve risk azaltma, afet anında müdahale, afet sonrası iyileştirme olmak üzere 3 kademeden oluşmaktadır. Afet öncesi hazırlık ve risk azaltma çalışmaları çerçevesinde toplu konut ve kentsel dönüşüm projeleri ile şehirlerimizi afete karşı dirençli hale getiriyoruz” ifadelerini kullandı. Afet anındaki etkin yönetimle vatandaşlara kısa sürede ulaşıldığını ve arama kurtarma çalışmalarının hızla gerçekleştirildiğini söyleyen Erdoğan, “Afet sonrası iyileştirme stratejimizle de yıkılanın yerine çok daha iyisini koyacak projeleri hayata geçiriyoruz. Hiç şüphesiz afet öncesi hazırlıklarınızla, afet anındaki doğru davranışlarınızla, afet sonrasındaki sabrınızla her şeyin merkezinde sizler varsınız” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.