TÜKETİCİNİN TERCİHİ İKİNCİ EL OTOMOBİL

Bu haber 16 Kasım 2021 saat 9:23 'de eklendi.

Türkiye’nin önde gelen 2.el araç ilan platformu arabam.com, Türkiye’de yaşayan araç sahiplerinin sıfır kilometre ve ikinci el araç tercihleri ile ilgili satın alma davranışlarını araştırdı. arabam.com’un kasım ayında 810 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmasına göre tüketicilerin ikinci el araç tercih etme sebebi daha ekonomik olması ancak ikinci eldeki fiyat artışını gören bazı tüketiciler de yönünü sıfır araçlara çeviriyor. Araştırma katılımcılarının yüzde 71,7’si şu an araç alsa ikinci el araç tercih edeceğini, yüzde 28,3’ü ise sıfır kilometre araç tercih edeceğini söylüyor. İkinci el tercih edeceğini söyleyenlerin yüzde 58,9’u daha ekonomik olduğu için, yüzde 19,7’si değer kaybının sıfır araçlara nazaran daha az olduğu için, yüzde 10,1’i ayağını yerden kessin mantığı ile düşündüğü için, yüzde 5,8’i takas imkanı olduğu için ve yüzde 5,5’i ödeme alternatifleri daha geniş olduğu için ikinci el araçları tercih edeceğini belirtiyor. Sıfır kilometre tercih edeceğini söyleyenlerin yüzde 41’i ikinci el araç fiyatları neredeyse sıfır araçlar kadar pahalı olduğu için, yüzde 24,7’si bakım masrafları ile ilgilenmek istemediği için, yüzde 21,1’i aracın ilk sahibi olmak istediği için, yüzde 8,4’ü satın alım işlemleri daha güvenli olduğu için ve 4,8’i konforlu ve son teknoloji olduğu için sıfır kilometre araç tercih edeceğini söylüyor. Sıfır araç almayı düşünenlerin aslında ilk tercihinin özellikle sıfır kilometre otomobiller olmadığı ve ikinci ele yüksek fiyat vermektense bütçesini biraz daha artırıp sıfır araç almayı planladıkları görünüyor.

SIFIR ARAÇ TERCİH EDENLER İNDİRİM KAMPANYASI İSTİYOR

arabam.com’un gerçekleştirdiği araştırmada sıfır kilometre araç tercih edeceğini söyleyenlere “hangi kampanyaların olmasını istersiniz?” sorusu yöneltildiğinde katılımcıların yüzde 63,7’si indirim kampanyaları istediğini söyledi. Tüketicilerin yüzde 15,8’i kredi desteği kampanyaları, yüzde 9,6’sı faiz indirimi, yüzde 5,5’i takas desteği kampanyaları, yüzde 2,7’si 1 yıllık ücretsiz bakım kampanyaları, yüzde 2,1’i ek garanti kampanyaları, yüzde 0,7’si boya koruma kampanyaları istediğini söyledi. Sıfır kilometre araç almayı düşünenlere hangi fiyat aralığında araç tercih edeceği sorulduğunda ise tüketicilerin yüzde 38,7’si 180 bin TL-200 bin TL aralığında, yüzde 35,2’si 200 bin TL-300 bin TL aralığında, yüzde 10,6’sı 300 bin TL-400 bin TL aralığında, yüzde 6,3’ü 400 bin TL-500 bin TL aralığında, yüzde 9,2’si 500 bin TL ve üzerinde araç almayı düşündüğünü belirtti. Araştırma katılımcılarına hangi tarihte otomobil almayı düşündükleri sorulduğunda tüketicilerin yüzde 27,3’ü kasım ayı içerisinde, yüzde 23’ü 2022’nin ilk üç ayında, yüzde 15,3’ü aralık ayında araç almayı düşündüğünü söyledi. Katılımcıların yüzde 34,4’ü ise araç alma tarihinin henüz belli olmadığını söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.