Ortaya çıkan liste, TÜİK'in Nisan 2022'den bu yana açıklamadığı madde fiyatlarını gözler önüne serdi. Bu liste, TÜİK'in verilerinin halkın günlük yaşamındaki harcamaları yansıtmadığı ortaya çıktı. 

MADDE FİYATLARI ORTAYA ÇIKTI 

Ekonomist Alaattin Aktaş, TÜİK’in Nisan 2022’den bu yana açıklamadığı TÜFE kapsamındaki madde fiyatlarını ortaya çıkardı. TÜİK, madde fiyatlarını ve ağırlıklarını açıklamayı durdurma kararını, “Kamuoyu yanlış yorumluyor ve bu da yanlış anlamalara yol açıyor” şeklinde gerekçelendirmişti. Ancak Aktaş, Ekonomi gazetesindeki köşesinde TÜİK’in son Nisan 2022 fiyatlarını baz alarak Haziran 2024 itibarıyla güncel fiyatları hesapladığını belirtti. TÜİK, Nisan 2022’den sonra madde fiyatlarını ve ağırlıklarını açıklamayı durdurduğu için kamuoyunda büyük eleştiri aldı. Bu karar, mahkeme kararlarına rağmen değiştirilmedi. TÜİK, verilerin tamamını gizlemediği halde, birçok bilgiyi saklayarak eleştirilerin hedefi oldu.

DOKTOR MUAYENE ÜCRETİ 33,69 

Alaattin Aktaş, TÜİK’in Nisan 2022’de son kez açıkladığı madde fiyatlarına erişerek, bu fiyatları güncel endekslerle karşılaştırdı. Aktaş, TÜİK’in fiyat değişimlerini bazı maddeler için gruplandırarak, diğerlerini ise tek tek kalemler halinde sunduğunu ifade etti. Bu veriler sayesinde, 100 farklı mal ve hizmetin Haziran 2024 fiyatlarını ortaya çıkardı.

Türkiye’de üretilen dünyaca ünlü o balın fiyatı dudak uçuklattı! Türkiye’de üretilen dünyaca ünlü o balın fiyatı dudak uçuklattı!

Aktaş’ın hesaplamalarına göre, bazı fiyatlar oldukça dikkat çekiciydi. Örneğin, Haziran 2024’te uzman doktor muayene ücreti 33,69 TL olarak belirlenmişti. Ancak özel hastanelerde bu ücretin 1.000 TL'nin üzerinde olduğu biliniyor. Benzer şekilde, veteriner ücreti 681 TL olarak açıklanırken, yurt ücreti ise 457 TL olarak hesaplanmıştı. TÜİK'in verilerine göre ise peynirin kilogram fiyatı 147 TL, yurt ücreti ise aylık 457 TL olarak belirtilmişti.

"BU FİYATLAR GERÇEKÇİ DEĞİL"

Aktaş, bu fiyatların gerçekçi olmadığını vurgulayarak, TÜİK’in verilerinin halkın günlük yaşamındaki harcamaları doğru şekilde yansıtmadığını belirtti. Özellikle kira ve yurt ücretleri konusunda büyük farklılıklar olduğunu ifade etti. Haziran 2024’te kira bedelinin 5.845 TL olarak belirlendiği TÜİK verilerine karşın, büyükşehirlerde bu fiyatın çok daha yüksek olduğunun bilindiğini söyledi.

Ekran Görüntüsü 2024 07 08 120429

Kaynak: Haber Merkezi