TRAFİKTE SIKI DENETİM

Bu haber 06 Ekim 2022 saat 10:03 'de eklendi.

Polatlı İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik ekiplerince Eylül ayında Polatlı’da 4 bin 354 araç kontrol edildi, bu araçlardan bin 123 tanesine toplam 533 bin 400 TL para cezası yazıldı.

Hayatımızda en dikkatli olmamız gereken yerlerden biri olan trafik de en ufak bir dikkatsizlik geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olabiliyor. Polatlı’da Eylül ayında meydana gelen kazalarda herhangi bir can kaybının yaşanmaması sevindirirken sürücülerin daha dikkatli olması, kurallara uyması hem kendi hem de diğer vatandaşların can güvenliği için büyük önem taşıyor. Polatlı İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği Eylül ayına ait trafik istatistiklerini açıkladı. Verilere göre Eylül ayında ölümlü trafik kazası yaşanmazken, 19 yaralamalı, 45 maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi. Eylül ayında toplam 64 kazada 30 vatandaş yaralandı.

EYLÜL AYINDA 4 BİN 354 ARAÇ KONTROL EDİLDİ

Sürücülerin kurallara riayet edip etmediği noktasında Polatlı İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği tarafından gerçekleştirilen denetimlerde Eylül ayında 4 bin 354 araç ekipler tarafından kontrol edildi. Kontroller sonucunda bin 123 araca ceza yazıldı. Yapılan denetimlerde bin 123 araca toplam 533 bin 400 lira para ceza verildi. 42 araç trafikten men edilirken 22 kişiye sürücü belgesiz araç kullanmaktan işlem yapıldı. Alkollü araç kullanan 25 kişiden aday sürücü olan 3 kişinin sürücü belgesi daimi olarak iptal edildi. 7 kişinin ise sürücü belgelerine geçici olarak el konuldu.

TOPLUM HUZURUNU BOZANLARA TAVİZ YOK

Toplumu en çok rahatsız eden konulardan biri olan modifiyeli, drift yapan araçlar ile trafik ekiplerinin mücadelesi devam ediyor. Toplum huzurunu kaçıran bu sürücülere kanuna göre hem idari para cezası hem de araca trafikten men cezaları uygulanıyor. Polatlı’da Eylül ayında modifiyeli 15, abart egzozlu 1 araca 8 bin 228 lira idari para cezası uygulanarak sürücülerin araçları trafikten men edildi.

DENETİMLER SIKI BİR ŞEKİLDE YAPILIYOR

Polatlı İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Büro Amirliği ekipleri denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Polatlı’daki taksi, dolmuş ve servisleri denetleyen ekipler kurallara uymayanlara taviz vermiyor. Özellikle şehrin işlek yollarında gece gündüz Polatlı İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Büro Amirliği ekipleri bulunuyor ve toplumun huzurunu bozan ve trafiğin sağlıklı ilerleyişini engelleyenlere taviz vermiyor.

SERVİSLERE SIKI DENETİM

Öğrencilerin okullarına sağlıklı ve güvenli gidebilmeleri için okul servisleri sabahın erken saatlerinde denetleniyor. Uygulama kapsamında, okul ve personel servis araçları ve şoförlerinin tamamı Polatlı İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube ekipleri tarafından denetleniyor. Servislerdeki evrakların da eksik olup olmadığı ekipler tarafından kontrol ediliyor. Daha sağlıklı ve güvenilir servis ulaşımı için denetimler servis saatlerinde sürecek.

BUGÜNE KADAR TOPLAM CEZA 5 MİLYON TL’YE YAKLAŞTI

Polatlı İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği tarafından gerçekleştirilen denetimlerde Eylül ayı ile birlikte yazılan ceza miktarı 5 Milyon TL’yi geçti. 2022 yılında gerçekleştirilen denetimlerde 10 bin 474 araca toplam 5 milyon 410 bin 32 TL para cezası kesildi. Ayrıca bu yıl kontrol edilen 55 bin 116 araçtan 412’si trafikten men edildi. 2022 yılında bu zamana kadar 303 araç sürücüsüne sürücü belgesiz araç kullanmaktan, 130 kişiye alkollü araç kullanmakta, 16 kişiye drift yapmaktan, 169 kişiye modifiyeden ve 7 abart egzoz kullanmaktan işlem yapıldı.

ÜLKE GENELİNDE 22-26 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA YAPILAN TRAFİK DENETİMLERİ

22-23 Eylül 2022 tarihlerinde, “Araçlarda Teknik Donanım Kullanımına” yönelik özel denetim gerçekleştirildi. 83 bin 584 araç/sürücü denetlendi. 341 aracın geceleri mevzuata aykırı sis farı kullandığı, 61 kamyon çekici cinsi aracın arka reflektör yansıtıcısının olmadığı tespit edildi. 233 aracın ışık donanımının eksik veya arızalı olduğu, 326 aracın ışık donanımının mevzuata aykırı olduğu tespit edildi. 732 araç trafikten men edilerek 265 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı. 7 bin 64 trafik kural ihlali tespit edilerek işlem yapıldı. Alkol ve uyuşturucu/uyarıcı madde kullanımına bağlı meydana gelen trafik kazalarının en aza indirilmesi ve trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla 24-25-26 Eylül 2022 tarihlerinde özel denetim gerçekleştirildi. Bin 418 sürücünün alkol etkisinde araç kullandığı tespit edildi, sürücü belgesi geçici olarak geri alındı. 3 sürücünün uyuşturucu/uyarıcı madde etkisinde araç kullandığı tespit edildi. 42 bin 133 araç/sürücü denetlendi. Hız ihlalinin önlenmesi ve sürücülere trafik kural, yasaklama ve kısıtlamalarına uygun şekilde araç kullanmaya yöneltmek amacıyla 24-25-26 Eylül 2022 tarihlerinde ülke genelinde eş zamanlı “Hız Denetimleri” gerçekleştirildi. 33 bin 841 araç/sürücünün hız ihlali yaptığı tespit edilerek işlem uygulandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.