TRAFİKTE ÖNCELİK YAYANIN!

Bu haber 30 Eylül 2022 saat 9:46 'de eklendi.

Trafikte yaya önceliği konusunda farkındalığı artırmak, yaya ve okul geçitlerinde sürücülerin uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkartmak, yayalara öncelik konusunda doğru sürücülük davranışı kazandırmak ve bu bölgelerde yavaşlayarak yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla “Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu” sloganıyla dün saat 13.30’da Zafer Ortaokulu önünde Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, Polatlı İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Erkan Çinar, Polatlı İlçe Emniyet Müdürü Murat Güneş, Zafer Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin katılımıyla farkındalık etkinliği düzenlendi. Türk Kızılay Derneği Polatlı Şubesi de öğrencilere hediye dağıttı.

CAN KAYIPLARININ AZALTILMASI AMAÇLANIYOR

Ülkemizde karayollarında yayaların trafik güvenliğinin sağlanarak can kayıplarının azaltılması amacıyla 26 Ekim 2018 tarihinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde yapılan düzenleme ile “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş haklarını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmiş ayrıca 2021-2030 Karayolu Trafik güvenliği Strateji Belgesi ve 2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı’nın uygulanmasına ilişkin 2021/2 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 03.02.2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

2019 YILINDAN BERİ KAMPANYA DÜZENLENİYOR

Strateji Belgesi ve Eylem Planı kapsamında trafik kazalarından kaynaklı can kayıplarının 2030 yılına kadar yüzde 50 oranından azaltılması hedefi doğrultusunda özellikle incinebilir yol kullanıcıları olan yayalar için düzenli ve güvenli bir trafik ortamının sağlanması ve trafikte yaya öncelliğinin vurgulanması yönünde kamuoyunda farkındalığın artırılması amacıyla kampanyaların düzenlenmesi, trafik güvenliği konusunda bilgilendirme/bilinçlendirme faaliyetlerinin yürütülmesi hedeflenmiştir. 2019 yılından itibaren 2020 ve 2021 yılları “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilerek trafikte yaya önceliğini vurgulayan “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın”, “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” ve “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” kampanyaları düzenlendi.

KAYMAKAM BULACAK: BU FARKINDALIĞIN HERKESE KAZANDIRILMASI GEREKİYOR

Öğrenciler ile yaya önceliği ve trafik hakkında sohbet eden Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, yaya önceliğine farkındalık yaratmak amacıyla yaya geçidinde öğrenciler ile birlikte araç sürücülerine bilgilendirmelerde bulundu. Bu duyarlılığın herkese kazandırılması gerektiğine dikkat çeken Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, “Bu konuda öğrencilerimize, çocuklarımıza duyarlılık kazandırmamız gerekiyor. Yaya geçitlerinde hassas olmamız lazım. Sürücüleri, çocukları uyarmamız lazım. Bu çok hassas bir konu. Bu konuda Bakanlığımızın 2019 yılından itibaren farkındalık çalışmaları var. Daha önce “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın”, “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” ve “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” kampanyaları düzenlendi. Bu yıl ki temamız da “Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu” oldu. Bu farkındalığın toplumumuzun her kesimine kazandırılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.