TRAFİKTE DENETİMLER SIKI TUTULUYOR

Bu haber 02 Kasım 2022 saat 9:47 'de eklendi.

Polatlı İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik ekiplerince Ekim ayında Polatlı’da 4 bin 834 araç kontrol edildi, bu araçlardan bin 197 tanesine toplam 790 bin 970 TL ceza yazıldı.

Hayatımızda en dikkatli olmamız gereken yerlerden biri olan trafik de en ufak bir dikkatsizlik geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olabiliyor. Polatlı’da Ekim ayında meydana gelen kazalarda herhangi bir can kaybının yaşanmaması sevindirirken sürücülerin daha dikkatli olması, kurallara uyması hem kendi hem de diğer vatandaşların can güvenliği için büyük önem taşıyor. Polatlı İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği Ekim ayına ait trafik istatistiklerini açıkladı. Verilere göre Ekim ayında ölümlü trafik kazası yaşanmazken, 20 yaralamalı, 38 maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi. Ekim ayında toplam 58 kazada 38 vatandaş yaralandı.

EKİM AYINDA 4 BİN 834 ARAÇ KONTROL EDİLDİ

Sürücülerin kurallara riayet edip etmediği noktasında Polatlı İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği tarafından gerçekleştirilen denetimlerde Ekim ayında 4 bin 834 araç ekipler tarafından kontrol edildi. Kontroller sonucunda bin 197 araca ceza yazıldı. Yapılan denetimlerde bin 197 araca toplam 790 bin 970 lira para ceza verildi. 57 araç trafikten men edilirken 57 kişiye sürücü belgesiz araç kullanmaktan işlem yapıldı. Alkollü araç kullanan 35 kişiden aday sürücü olan 5 kişinin sürücü belgesi daimi olarak iptal edildi. 30 kişinin ise sürücü belgelerine geçici olarak el konuldu.

TOPLUM HUZURUNU BOZANLARA TAVİZ YOK

Toplumu en çok rahatsız eden konulardan biri olan modifiyeli, drift yapan araçlar ile trafik ekiplerinin mücadelesi devam ediyor. Toplum huzurunu kaçıran bu sürücülere kanuna göre hem idari para cezası hem de araca trafikten men cezaları uygulanıyor. Polatlı’da Ekim ayında modifiyeli 10 ve drift yapan 4 araca 40 bin 770 lira idari para cezası uygulanarak sürücülerin araçları trafikten men edildi.

DENETİMLER SIKI BİR ŞEKİLDE YAPILIYOR

Polatlı İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Büro Amirliği ekipleri denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Polatlı’daki taksi, dolmuş ve servisleri denetleyen ekipler kurallara uymayanlara taviz vermiyor. Özellikle şehrin işlek yollarında gece gündüz Polatlı İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Büro Amirliği ekipleri bulunuyor ve toplumun huzurunu bozan ve trafiğin sağlıklı ilerleyişini engelleyenlere taviz vermiyor.

SERVİSLERE SIKI DENETİM

Öğrencilerin okullarına sağlıklı ve güvenli gidebilmeleri için okul servisleri sabahın erken saatlerinde denetleniyor. Uygulama kapsamında, okul ve personel servis araçları ve şoförlerinin tamamı Polatlı İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube ekipleri tarafından denetleniyor. Servislerdeki evrakların da eksik olup olmadığı ekipler tarafından kontrol ediliyor. Daha sağlıklı ve güvenilir servis ulaşımı için denetimler servis saatlerinde sürecek.

BUGÜNE KADAR TOPLAM CEZA 6 MİLYON TL’Yİ GEÇTİ

Polatlı İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği tarafından gerçekleştirilen denetimlerde Ekim ayı ile birlikte yazılan ceza miktarı 6 Milyon TL’yi geçti. 2022 yılında gerçekleştirilen denetimlerde 59 bin 950 araca toplam 6 milyon 201 bin 2 TL para cezası kesildi. Ayrıca bu yıl kontrol edilen 59 bin 950 araçtan 469’u trafikten men edildi. 2022 yılında bu zamana kadar 360 araç sürücüsüne sürücü belgesiz araç kullanmaktan, 165 kişiye alkollü araç kullanmakta, 20 kişiye drift yapmaktan, 179 kişiye modifiyeden ve 7 kişiye abartı egzoz kullanmaktan işlem yapıldı.

ÜLKE GENELİNDE 12-28 EKİM TARİHLERİ ARASINDA YAPILAN TRAFİK DENETİMLERİ

12-18 Ekim 2022 tarihleri arasında yetkisiz ışıklı ve sesli uyarı işareti/geçiş üstünlüğü hakkının kullanımının önüne geçilmesine yönelik özel denetim gerçekleştirildi. 151 aracın mevzuata aykırı ışıklı ve sesli uyarı işaretlerini bulundurduğu/ kullandığı tespit edildi. Ülke genelinde 12-13 Ekim tarihlerinde yük taşıyan araçlara yönelik eş zamanlı özel denetim gerçekleştirildi. 59 bin 82 araç/sürücü kontrol edildi. 704 sürücünün çalışma/dinlenme sürelerine uymadığı tespit edildi. 837 sürücünün yasal hız sınırlarına uymadığı tespit edildi. 801 araçta takograf bulundurulmadığı/kullanmadığı tespit edildi. 131 aracın zorunlu haller dışında gerekli önlemleri almadan karayolu üzerinde durakladığı veya park ettiği tespit edildi. 5 bin 306 trafik kural ihlali tespit edilerek işlem uygulandı. Trafik güvenliğinin sağlanması, trafik kazalarının en aza indirilmesi ve denetim faaliyetleri yoluyla sürücüler üzerindeki algılanan yakalanma riski duygusunun arttırılması amacıyla 10-13 Ekim 2022 tarihleri arsında ülke genelinde eş zamanlı işçi ve personel servis taşımacılığı yapan araç ve sürücülerine yönelik özel denetim gerçekleştirildi. 34 bin 632 araç/sürücü kontrol edildi.  154 aracın sigortasının bulunmadığı tespit edildi. 239 aracın yetki belgesinin bulunmadığı tespit edildi. 477 araç trafikten men edildi. 633 aracın fenni muayenesinin yapılmadığı tespit edildi. 34 araçta bozuk veya standart dışı ışık donanımı bulunduğu/kullandığı tespit edildi. 182 aracın ilgili belediyeden izinsiz olarak taşıma faaliyetinde bulunduğu tespit edildi. 13 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı. 4 bin 68 trafik kural ihlali tespit edilerek işlem uygulandı. Hız ihlallerinin önlenmesi ve sürücüleri trafik kural, yasaklama ve kısıtlamalarına uygun şekilde araç kullanmaya yöneltmek amacıyla 15-17 Ekim 2022 tarihleri arasında ülke genelinde eş zamanlı hız denetimleri gerçekleştirildi. 29 bin 241 araç/sürücünün hız ihlali yaptığı tespit edilerek işlem uygulandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.