TRAFİK ÇİLESİ BİTMİYOR

Bu haber 16 Kasım 2021 saat 9:31 'de eklendi.

Polatlı’nın tek çarşı merkezli olarak planlanması nedeniyle şehir merkezi yoğun araç trafiğini kaldırmıyor. Yaşayan canlı nüfusun 100 binin üzerinde olduğu ilçede araç sayısının da 100 bini geçtiği belirtiliyor. Polatlı şehir içinde araç yoğunluğundan dolayı özellikle Eti ve Turan Caddesinde trafik zamam zaman duruyor. Polatlılıların toplu ulaşımı da çok fazla tercih etmemesi özel araçlarıyla şehir merkezine inmesi sebebiyle trafik çilesi günden güne büyüyor. Otopark sorunu nedeniyle çoğu zaman çift araç parkından dolayı da trafikte aksamalar meydana geliyor.

UZUN ARAÇ KUYRUKLARI OLUŞUYOR

Polatlı’da özellikle Eti Caddesi, Turan Caddesi ve Ankara Caddesi üzerinde yollarda parklar, yanlış parklar, yoğun araç sayısı gibi faktörler beraberinde ana arterler üzerinde trafiğin sürekli olarak tıkanmasına sebep oluyor. Trafik polisleri sürekli olarak ana arterler üzerinde park eden araçları kaldırıyor olsa da, Eti Caddesi’nde bir aracın dahi trafiği engellemesi nedeniyle yaşanan tıkanıklıkta trafik durma noktasına geliyor ve onlarca araçlık uzun kuyruklar oluşuyor. Bu cadde üzerinde hareket eden araçlar büyük bir zaman kaybı da yaşanıyor.

OTOPARK SORUNU

Polatlı şehir merkezine gelmek isteyen vatandaşlar genel olarak kişisel araçlarını tercih ediyor. Özellikle pandemi süreci nedeniyle bu durum daha da arttı. Genel olarak yol kenarlarına park edilirken Polatlı’da ara sokaklarda bile park yeri bulmak oldukça zor oluyor. Park yeri bulamayan araçlar zaman zaman çift sıra park etmek zorunda kalıyor. Otopark sayısının ve otopark kültürünün ilçede yaygın olmaması nedeniyle de büyük bir park sorunu da yaşanıyor.

ALTYAPI ÇALIŞMALARININ TAMAMLANMASI İSTENİYOR

ASKİ ekipleri tarafından ilçenin birçok noktasında gerçekleştirilen su ve altyapı çalışmaları nedeniyle başta dolmuş güzergahları olmak üzere şehir trafiğinin de akışı değişiyor ve trafikte aksamalar meydana geliyor. ASKİ’nin çalışmaları tamamlandıktan sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Ekipleri tarafından asfalt çalışmaları gerçekleştiriliyor. Vatandaşlar çalışmaların koordine bir şekilde bir an önce tamamlanarak zaten Polatlı için büyük bir sorun olan trafik çilesinin daha da büyümemesini istiyor.

DÖRYOLDA DA AYNI SORUN VAR

Polatlı’da Dörtyol bölgesinde trafik ışıklarının bozulması ve trafik nedeniyle sürekli sorun ve aksamalar meydana geliyor. Birçok şehre giderken geçiş güzergahı olan ve günde yaklaşık 40 bin aracın geçtiği Polatlı Dörtyolda bu tür aksaklıkların yaşanması ve yol yapım çalışmalarının tamamlanmaması nedeniyle kilometrelerce araç kuyrukları oluşuyor toplu taşıma ve ulaşım sekteye uğruyor.

EYLEM PLANI ŞART

Polatlı’da yıllardır devam eden ve hala bir arpa boyu çözüme dair yol alınamayan trafik sorunu giderek büyürken, şehrin yöneticilerini neden hala çalışma yapmadığı ve bir eylem planını hazırlayarak devreye sokmadığı merak ediliyor. Polatlı Kaymakamlığı, Polatlı Belediyesi, Ankara Büyükşehir belediyesi yetkilileri, sivil toplum kuruluşları, siyasiler, iş dünyasının temsilcileri ve vatandaşlarında dahil edildiği bir eylem planı hayata geçirilmeli ve gün geçtikçe büyüyen bu sorun mutlaka çözüme kavuşmalı.

KONU BELEDİYE MECLİSİNDE GÜNDEME GELDİ

Polatlı’nın bitmeyen çilesi trafik sorunu zaman zaman Polatlı Belediye Meclis toplantısında da dile geldi. Son olarak Haziran ayı belediye meclis toplantısında MHP Polatlı Belediye Meclis Üyesi Tolgahan Genç Belediye meclisinde gündem dışı söz alarak Polatlı’nın en önemli sorunlarından biri olan araç kullanan vatandaşlarında ciddi şikayetleri olduğu konu trafik ve yol problemi konusu hakkında bir takım değerlendirmelerde bulunmuştu. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’da trafik düzenlemesinin Ankara Büyükşehir Belediyesinde olduğunu belirterek trafikte nihai çözümün yeni bir şehir merkezi oluşturmaktan geçtiğini ifade etmişti.

YENİ HİZMET BİNASI TRAFİĞİ HAFİFLETECEK

Mevcut belediye binasının gerek konumu gerekte kullanışsız olmasından dolayı hem trafiğe hemde vatandaşın işlerinin uzamasına neden oluyor. Polatlı Belediyesi’nin yeni hizmet binası tamamlanmasının ardından artan araç, nüfus sayısından ve tek çarşı merkezi odaklı olmasından dolayı Polatlı’nın en temel problemlerinden biri olan trafik akışını da hafifletilmesi hedefleniyor. İkinci bir kent merkezi oluşturacak olan dev proje, şehir merkezinin trafik yükünü azaltması bekleniyor. Bu konuyla ilgili bir konuşmasında Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “İnşallah belediye hizmet binamızın ana yol güneyine doğru gitmesi ile de bir nebze trafiğin oraya geçeceğini düşünüyorum orada bir cazibe oluşacağını düşünüyorum.” sözlerine yer vermişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.