Topyekün mücadele!

Bu haber 07 Ağustos 2020 saat 10:18 'de eklendi.

İçişleri bakanlığının 81 il valiliği ve tüm kaymakamlıklarına gönderdiği genelgenin ardından, tüm yurtta olduğu gibi Polatlı’da da; Emniyet, Jandarma zabıta, sağlık ekipleri ve virüse karşı ilaçlama yapan ekiplerin tamamı Polatlı’nın dört bir yanında koronavirüs denetimi yaptı. Esnaflardan, berberlere, kadın kuaförlerinden, Pazar yerine toplu ulaşımı sağlayan minibüslerden, taksilere kadar her noktada Koronavirüs tedbirlerine uyulup uyulmadığı kontrol edildi.

POLATLI VİRÜSE KARŞI TEK VUCÜD

Polatlı’da vaka sayılarının artmasının ardından harekete geçen Polatlı Kaymakamlığı ve Polatlı Belediyesine bağlı kolluk kuvvetleriyle sağlıkçılardan oluşan ekipler, COVİD-19 salgınını toplum sağlığına yönelik oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal izolasyonu sağlamak, maske kullanımı ve toplu taşıma araçlarında, iş yerlerinde, taksilerde bulundurulması zorunlu olan dezenfekte kontrolleri yapıldı. Bu kapsamda özellikle Perpa pazarının açık olması nedeniyle Pazar yeri berber, kuaför, güzellik merkezi toplu taşıma araçlarının tamamı denetlendi. Ekipler ayrıca şehrin birkaç noktasında il ve ilçelerde açılan kavşaklarda da kurallara uyulup uyulmadığına yönelik denetimler yapıldı. Türkiye’nin dört bir yanında eş zamanlı olarak yapılan kontrollerin hava sıcaklıkların artmasıyla beraber özellikle yoğun olarak insanların bulunduğu; toplu taşıma, park, bahçe, kafeterya gibi alanlarda da yoğun bir denetim yapıldı.

BERBER VE KUAFÖRLERE TİTİZ DENETİM

Denetimlerde Polatlı’da bulunan berber, kuaför ve güzellik merkezinde randevulu sistemde müşteri alınıp alınmadığı müşteri koltukları arasında ki mesafeyi sağlama, çalışan ve müşterilerin maske kullanımı, hizmet sunulmasında kullanılan malzemelerin dezenfekte edilmesi tek kullanımlık ürünlerin kullanılması berberlerde yasaklanmış olan; ustura ile tıraş, ense tıraşı, kuaför ve güzellik merkezlerinde makyaj, maske ve cilt bakımının yapılmaması kontrol edildi.

İŞ YERLERİ DE TAKİBE ALINDI

Polatlı’da iş yerlerine yönelik yapılan denetimlerde, iş yeri m2 kapasitesine göre müşteri olup olmadığı belirlenen sayının üzerinde müşteri kabul edilip edilmediği, temizlik hijyen ve ortam havalandırılması kurallarına uyulup uyulmadığı müşterilerin maskesiz bir biçimde alışveriş yapıp yapmadığı ve bilgilendirici afişlerin olup olmadığı kontrol edildi.

MİNİBÜS VE TAKSİLERE YOLCU DENETİMİ

Görevliler tarafından Polatlı’da bulunan dolmuş ve taksilere virüs denetimi yapıldı. Minibüs ve taksilerin dezenfektesinin yanı sıra taksi duraklarının dezenfeksiyonu, Şoför ve müşterinin maske kullanımı taksilerde ve dolmuşlarda yeterli miktarda ve müşterilerin ulaşabileceği yerde dezenfaktan bulunup bulunmadığı, taksi ve dolmuşlarda aynı anda verilebilecek müşteri sayısı sınırı, her müşteriden sonra araç içerisinin dezenfekte edilerek havalandırılması, müşterinin temas ettiği tüm noktaların dezenfekte edilip edilmediği kontrol edildi.

PAZARA TİTİZ DENETİM

Polatlı’da son dönemde artış gösteren virüs vakaları sebebiyle özellikle vatandaşların yoğun olduğu perpa Pazar yerinde ekipler yoğun bir mesai harcadı. Pazar yerinde maske kullanımı, Pazar tezgahları arasında ki mesafe, Pazar yerine aynı an da alınacak müşteri sayış gibi pek çok konuda denetim yapan ekipler pazar yerinin girişinde de fiziki tedbirlere yönelik kontrol yaptı. Ekipler yarıca Pazar tezgahlarında ürünlere müşterilerin el değmemesi konusunda pazarcı esnafını uyardı. Denetimlerde ayrıca daha önce virüs sebebiyle kapatılmış olan iş yerlerinde kapalı olup olmadığı kontrol edildi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.