TOPRAKLARINIZI GERÇEKTEN TANIYOR MUSUNUZ?

Bu haber 23 Kasım 2021 saat 10:11 'de eklendi.

Toprak Analizi Laboratuarları Derneği Başkanı ve Altınbaşak Toprak Analiz Laboratuarı sahibi Ramazan Baykuş, toprak üzerinde verimli tarım yapılabilmesi için çiftçilerin toprak analizi yaptırması gerektiğini belirtti. Toprak analizinin verimli bir üretim süreci yaşanması için önemli olduğuna dikkat çeken Baykuş, “Yapılan toprak analizi ile toprağınızı nasıl kullanacağınızı da öğrenirsiniz. Toprak analizi, her yıl ya da maksimum 2 yılda 1 yapılması gereken bir uygulamadır.” dedi. Baykuş, bu zamanların toprak analizi için en ideal zaman olduğunu söyledi.

VERİMLİ BİR ÜRETİM İÇİN ÖNEMLİ

Toprak analizinin verimli bir üretim için önemli olduğunu vurgulayan Baykuş, “Toprağın sahip olduğu besin değerini öğrenmek için laboratuvar ortamına yapılan analiz işlemine toprak analizi denir. Tarımsal üretim faaliyetlerinin büyük bir kısmı toprak üzerinde gerçekleştiği için toprağın verimli olması oldukça önemlidir. Üretim sürecinde beklenen verimin alınamamasının sebeplerinden biri de toprağın sahip oluğu besin değerinin düşüklüğünden kaynaklıdır. Toprak analizi, verimli bir üretim süreci yaşanması açısından oldukça önemlidir.” dedi.

HANGİ GÜBRENİN KULLANILMASI GEREKTİĞİ HAKKINDA FİKİR SAHİBİ OLUNUYOR

Toprak analizi ile hangi gübrenin kullanılması gerektiği hakkında fikir sahibi olunduğunu ifade eden Baykuş, “Bu noktada önemli olan şey gübreleme işlemidir. Gübreleme işlemi, çiftçilerimizin ihtiyaç durumunda toprağa takviye amaçlı uyguladığı bir bakım uygulamasıdır. Gübreleme işlemi sayesinde, toprak ihtiyaç duyduğu besinleri alır, üzerinde yetiştirilen ürünlerin daha verimli ve kaliteli bir şekilde büyütmeye devam eder. Ancak yanlış yapılan gübreleme işlemi, verimi artırmak yerine tersi bir tepki gösterir ve verimi azaltır. Toprak analizi ile, hangi gübreyi kullanmanız gerektiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.” dedi.

EN İDEAL ZAMAN

Toprak analizi ile toprağın nasıl kullanılacağı hakkında fikir sahibi olunduğunu belirten Ramazan Baykuş, “Toprak üzerinde verimli tarım gerçekleştirebilmek adına, çiftçilerimizin toprak analiz yaptırması tavsiye edilir. Böylece gereksiz ve yanlış gübreleme yapılmasını da engellemiş olursunuz. Yapılan toprak analizi ile toprağınızı nasıl kullanacağınızı da öğrenirsiniz. Toprak analizi, her yıl ya da maksimum 2 yılda 1 yapılması gereken bir uygulamadır. Topraktan numune almak için özel bir dönem yoktur. Hava koşullarının toprak alımı için uygun olduğu herhangi bir zamanda toprak numunesi alabilirisiniz. Bu duruma dikkat ederek toprağı alın. Ekime başlamadan önce toprağın sürülmesi ile toprak iyice birbirine karışır. Bu zamanlar numune alımı için en ideal zamanlardır.” dedi.

NERELERDEN TOPRAK ÖRNEĞİ ALINMAZ

Toprak örneği alınamayacak yerlerden de bahseden Baykuş, “Toprak örneğinin alınacağı alan belirlendikten sonra toprak almak için küreğin batırıldığı nokta eğer; harman yeri veya hayvan yatmış yer ise, önceden gübre yığılmış yer ise, sap kök veya yabani otların yığın halinde yakıldığı yer ise, hayvan gübresinin bulunduğu nokta ise, tarlanın tümsek veya su birikmesi olan çukur noktaları ise, dere, orman, su arkı ve yollara yakın arazi kısımları ise, sıraya ekim yapılan ürünlerde sıra üzeri ise, binalara yakın alanlar ise, özellikle meyvecilik, kavakçılık gibi ağaç yetiştirmek için ayrılan araziler hariç, tarlada bulunan birkaç ağacın altından, toprak örneği alınmamalıdır.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.