Toplumsal Sınıfların Eğitim Harcamaları

Bu haber 14 Ocak 2020 saat 9:20 'de eklendi.

Ankara Milletvekili Levent Gök’ün Toplumsal Sınıfların Eğitim Harcamaları Hakkında Verdiği Soru Önergesi; TÜİK tarafından açıklanan 2018 eğitim harcama istatistiklerine göre en yoksul yüzde 20’lik kesimin eğitime ayırdığı bütçeler düşerken en zengin yüzde 20’lik kesimin eğitim harcamaları yükselmiş, 2017 yılıyla karşılaştırıldığında toplamda yüzde 21.6 oranında artış gerçekleşmiştir. Okulöncesi ve ilköğretim harcamalarında en zengin yüzde 20’lik kesimin harcamaları yüzde 5 artarken, en yoksul yüzde 20’lik kesim bir önceki yıla göre harcamalarını yüzde 13.6 oranında kısmıştır. Ortaöğretim de de benzeri bir tablo ortaya çıkmış, zengin kesimin harcamaları yüzde 24.1 oranında yükselirken, yoksul kesim çocuklarının ortaöğretimi için ayırdığı bütçeleri yüzde 29.9 oranında azaltmıştır. Toplumsal sınıfların içerisinde en büyük farkın ortaya çıktığı eğitim harcamaları ise üniversite öncesi ve üniversite harcamalarında gözlemlenmiş, en yoksul kesimin üniversite öncesi harcamaları yüzde 17.8, üniversite bütçeleri yüzde 49.1 oranında azalmış, en zengin kesim ise üniversite öncesi harcamalarını yüzde 37.8, üniversite eğitimi bütçelerini yüzde 31.5 oranında artırmıştır.

Türkiye’de oluşan gelir uçurumunun tespiti açısından en önemli verilerden biri olarak dikkat çeken eğitim harcamaları, düşük gelirli yurttaşlarımızın nasıl bir kıskaç içerisinde kaldığını açığa çıkarmıştır. Ekonomik kriz ve kur dalgalanmaları ile mevcut gelirleri değersizleşen aileler özel okulları destekleyen eğitim sisteminde kendilerine yer bulamamakta, eğitimi ticarileştiren politikalar yoksul ailelerin çocuklarını eğitimsizliğe, işsizliğe ve suça yöneltmektedir. Temel insan hakları arasında bulunan eğitim hakkının özellikle dar gelirli yurttaşlarımıza ücretsiz ve nitelikli olarak sağlanması Türkiye’nin her alandaki bütün sorunlarının çözümü için bir ön şarttır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.