TOKİ SAKİNLERİ VERİLEN SÖZLERİN TUTULMASINI BEKLİYOR

Bu haber 01 Nisan 2022 saat 10:29 'de eklendi.

Mehmet Akif TOKİ 2.Etap sakinleri, site yapılırken kat malikleri sözleşmesinde yer alan ilköğretim okulu, sağlık ocağı, kreş, yaşam alanları gibi sosyal donatıların tam olarak planlanan şekilde yapılmamasından şikayetçi, verilen sözlerin tutulmasını istiyorlar. Ayrıca 2.Etap 2.Kısım bloklarında doğalgaza geçiş için de çalışmalar sürüyor. Birçok blokta doğalgaz tesisatı kurulum işlemleri başladı.

Mehmet Akif TOKİ 2.Etap 2.Kısım Yönetimi Başkan Yardımcısı Halil Akboğa, TOKİ sakinleri olarak sözleşme gerekliliklerinin yerine getirilmediği belirterek verilen sözlerin de tutulmadığına dikkat çekti. Akboğa  ayrıca doğalgaza geçmeye başlayan TOKİ blokları hakkında da bilgi verdi. Kömürle ısıtma giderinin daire başına yıllık 14 bin lirayı bulacağını belirten Akboğa, “Yapılan diğer açıklamaların aksine yalıtım açısından bir sorunumuz bulunmuyor, doğalgaza geçen bloklar gayet güzel ısınıyor” diye konuştu. TOKİ sakinleri olarak şehir merkezine uzaklık nedeniyle birçok hizmetten mahrum kaldıklarını, ulaşım zorlukları çektiklerini dile getiren Akboğa, öncelikle sağlık ocağı, eczane ve okul konusunda sözleşmeye uyulmasını kat malikleri olarak beklediklerini dile getirdi. Akboğa, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“BİR ÇOCUĞUN SERVİS MALİYETİ AYLIK 285 TL”

“TOKİ’den evlerimizi sözleşme ile aldık. Sözleşmede içinde sosyal donatılar, cami, okul, sağlık ocağı bulunacaktı. Şehir merkezine uzak olduğumuz için çeşitli ihtiyaçların giderilmesi için yürüme mesafesinde bu yapıların olacağı söylenmişti. Okul yapıldı daha sonra Milli Emlak’a devredildi. Milli Emlak burayı Gazi Üniversitesine kiraya verdi. Belediye belli bir süre çocukların servis ücretini karşıladı, sonrasında belediye buraya servis verdi. Servisler öğrenci taşımacılığına uygun olmadığı gerekçesiyle kaldırıldı. Şu anda bir çocuğun servis maliyeti aylık 285 TL. Üç çocuğu olan 800 liradan fazla para veriyor. Hal böyle olunca vatandaş buradaki evini kiraya veriyor, çocuğunun okuluna yakın yerlerden ev bulmaya çalışıyor.”

“MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ KAYIT AÇMADI”

“Üniversite buradan taşınmadan önce Milli Emlak’a TOKİ’ye resmi yazıları yazdık, telefon görüşmeleri yaptık. Fakat hepsi sözde kaldı. Gazi taşındı şu anda yerine Ticaret Lisesi geldi. Taşınma durumu olduğunda biz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştük, talebimizi dile getirdik. Kayıt açacağız dendi, yeterli kayıt oluşursa ilköğretim okulu yapılacağı söylendi, fakat kayıt açılmadı. Kayıt açmamalarına rağmen yeterli kayıt oluşmadı dediler. Burada 1050 hane var, daha sonra TOKİ etrafına da siteler yapıldı, bunlar göz önüne alındığında burada en az 500 öğrenci var. Buna rağmen ilköğretim okulu getirtilemedi.”

“SAĞLIK OCAĞI BİNAMIZ SATILDI”

“Sağlık Ocağımız da yapıldı fakat o da Milli Emlak tarafından Darüşşifa Okuluna satıldı. Sağlık ocağı olarak hizmet vermesi gereken bina şu anda sağlık meslek lisesi oldu. Bu durumdan dolayı halk mağdur oldu. İş Merkezinde eczane için de ayrılmış bir alan var fakat sağlık ocağı açılmadığı için o da açılamadı. Mahallede prefabrik bir sağlık ocağı vardı. Onu da kaldırıp Mehmet Akif Muhtarlığının olduğu yere sağlık ocağı yapacaklar. Onun 500 metre ötesinde zaten Gazi Mahallesinin Sağlık Ocağı var. Buradaki binlerce insan yine araçla oraya gitme durumunda kalacaklar. Sadece nüfusa bakarak bile burası bir sağlık ocağı ve bir eczane istiyor. Bize verilen sözlerin hiçbiri tutulmadı. Yetkililerden taleplerimiz, Sağlık Ocağımızın açılması, İlköğretim okulunun gelmesi ve bize sözü verilen yerlerin açılmasıdır.”

“DOĞALGAZA GEÇEN BLOKLAR HİÇBİR SIKINTI YAŞAMIYORLAR”

“Bu yıl tüm dünyada enerji fiyatları yükseldi. İthal kömür kullanmak zorunda olduğumuz için dolar ile alım yapıyoruz. Dolar kuru artınca kömür fiyatları da arttı. Şu an bir evi kömürle ısıtmak doğalgazın neredeyse üç katına mal oluyor. Bir evin ısınma maliyeti yıllık 14-15 bin liraları bulacak. Doğalgaza geçmek konusunda kat maliklerinden çok talep geldi. Biz de yönetim olarak destekledik. Şu an C bloklarımızda 4 bloğumuz geçti, D bloklarda da iki blok imza sayısına ulaştı. Onların da sözleşmesi yapıldı, doğalgaz döşenmesine başlandı. Diğer bloklar da geçmeyi istiyor. Çünkü kömür fiyatlarının düşeceği yok. Doğalgaz fiyatlarını devlet belirliyor, kömürden daha yüksek bir fiyata çıkacağını sanmıyoruz. Zaten kazanlarımız da miladını doldurmak üzere, bakım masrafları oldukça fazla. Şu anda Polatlı’nın %75’i doğalgaz ile ısınıyor. Şu anda binalarımızda içten ısı yalıtım mevcut. Doğalgaza geçen bloklar hiçbir sıkıntı yaşamıyorlar. Eğer ilerde gerekli olursa dış yalıtım için çalışmalar yaparız. Şentepe TOKİ konutları yapıldığı ilk sene kömür kullandı, sonrasında doğalgaza geçtiler, gayet güzel ısınıyorlar. Bizlerin de sorun yaşayacağını düşünmüyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.