TÖHOB BAŞKANI KARA ESNAFIN SIKINTISINI DİLE GETİRDİ

Bu haber 19 Aralık 2022 saat 9:24 'de eklendi.

Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği (TÖHOB) Genel Başkanı Kurtuluş Kara, Ankara Halk Otobüsü esnafı adına basın toplantısı gerçekleştirdi. Kara, “Ankara genelinde hizmet vermekte olan Birliğimiz üyesi, merkez özel halk otobüsleri Esnaflarımızın sıkıntılarını Sizlerle ve Kamuoyu ile paylaşmak istemekteyiz. Son altı ay içinde yapılan görüşmelerin bugüne kadar sonuca ulaştırılmaması, Esnaflarımızın batmasına sebep olmuştur.” dedi.

HAT İŞLETME KİRA BEDELİ

Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği (TÖHOB) Genel Başkanı Kurtuluş Kara açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Ankara Büyükşehir Belediyesi, EGO Genel Müdürlüğü ile hizmet veren Kooperatifler arasında yapılan sözleşmeler kapsamında, her yıl hat işletme kira bedellerine, yeniden değerleme oranında artış yapılmaktadır. Ocak 2021 yılında uygulanan biniş ücreti olan 4,50 TL, Mart 2022 döneminde 6,50 TL yapılmış olmakla, gelir ortalamasında toplam yüzde 44,50 artış olmasına rağmen, sadece 2022 yılında açıklanan yeniden değerleme oranına göre, hat işletme kira bedellerine yüzde 122,93 oranında artış yapılacaktır. Ağustos 2022 döneminden bu yana, EGO Genel Müdürlüğü Bürokratları ile yaptığımız görüşmelere rağmen, önceki dönemlerde ABB Meclisi tarafından karar alınabilmesi için, ABB Başkanlık yazısı, ABB Meclisine gönderilmemiştir. Bu hafta sona eren ABB Meclisi boyunca, Esnaflarımız bu kararın alınmasını beklemiş ancak tüm girişimlerimiz sonuçsuz kalmıştır. Hat İşletme kira bedellerine yapılacak olan yüzde 122,93 oranındaki artış, ödenebilecek bir tutar olmamakla beraber, tüm maliyet giderleri altında ezilen Esnaflarımızın, batışını hızlandırmak için olağan dışı etki yaratacaktır.”

GELİR ORTALAMASINI YÜKSELTMEK İÇİN ALTERNATİF ÇALIŞMA GÜZERGAHLARI

“Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından, yolcu yoğunluğu olan güzergahlardan bir veya bir kaçında merkezde çalışan Esnaflarımızın özel halk otobüslerinin çalıştırılması için UKOME Genel Kuruluna getirilen teklif, Ukome Genel Kuruluna katılan belirli bir Bürokrat zümresi tarafından, alt komisyona sevk edilerek, durdurulmuştur. Aynı UKOME Genel Kurulunda, Ankara da faaliyet gösteren 2.000 dolmuş için, yaklaşık 25 adet düzenleme, 199 bireysel özel halk otobüsleri için 15 adet düzenleme, oy birliği ile kabul görmüş, çalışma ve gelir şartları iyileştirilmiştir. UKOME Genel Kurulu boyunca, Esnaflarımız ile ilgili iyileştirme kararı alınacak maddenin ne zaman görüşüleceğini soran ve sürekli bu madde görüşülmesi aşamasında da, alt komisyona gönderilmesi için çaba sarf eden Bürokratları, almış oldukları kararın vebali ile baş başa bırakmaktayız.”

GELİR DESTEĞİ ÖDEMELERİNİN YAPILMAMASI

“Bildiğiniz üzere, ABB Meclisi tarafından alınan karar gereği, ABB Mali İşler Dairesi Başkanlığı tarafından her ay ulaşım hizmeti verilen indirimli ve ücretsiz yolcuların biniş yoğunlukları dikkatte alınarak, gelir desteği ödemesi yapılması gerekmektedir. Aralık ayı başında ödemesi yapılacağı belirtilen, 14 Eylül 2022 ile 13 Ekim 2022 tarihleri arasındaki hizmet dönemine ait ödemeler, şifai talimat üzerine durdurulmuş ve ne zaman ödeneceği konusunda bilgi alınamamaktadır. Mevcut ulaşım birim fiyatları ile validatör gelirlerimizin ortalaması yolcu başı 3,20 TL iken, gelir desteği ödemesi ile birlikte 4,20 TL olmaktadır. Bu gelirlerin toplamı dahi, sadece akaryakıt giderlerini karşılamamaktadır. Hal böyle iken, zararı sübvanse etmesi beklenen Esnaflarımıza, sadece akaryakıt giderlerine destek olan gelir desteği ödemesi de yapılmayarak, manevi cezalandırma yapılmaktadır. Bu ödemeleri zamanında yapmayan ve / veya yaptırmayan tüm sorumlularının takdirini sayın Kamuoyuna bırakmaktayız.”

ÖZEL HALK OTOBÜSÜ İŞLETME SİSTEMİ (OTİS) GEÇİŞ SÜRECİ

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Mansur Yavaş’ın, Viyana resmi ziyareti öncesi, bizzat söz vermesine rağmen, halen özel halk otobüsü işletme sistemine ( OTİS ) kapsamında çalışmak için gerekli işlemlerin başlatılmaması, Esnaflarımızı umutsuzluğa yönlendirmiştir. Aralık ayı içinde yapılan ABB Meclis toplantısında, Akparti Grubu tarafından verilen sisteme geçiş amaçlı önergede, görüşmeler aşamasında, sözlü olarak tavsiye niteliğine dönüştürülerek, vasıfsız bırakılmıştır. Görüşmeler esnasında söz alan ABB CHP Grup Başkanvekili sayın Yaşar Neslihanoğlu, getirilen önergenin usulsüz ve yasalara aykırı olduğunu belirtmiştir. Sormak isteriz ki; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Ekrem İmamoğlu imzası ile, İBB Meclisine gelen ve son iki yıldır İstanbul ‘ da, 3200 özel halk otobüsünü kapsayan, özel halk otobüsü işletme sistemi (OTİS) usulsüz ve yasaya aykırı mıdır? Sizler aracılığı ile bir kez daha ifade etmemiz gerekiyor ki; kanayan yaramızın tek tedavisi OTİS sistemidir. ABB tarafından belirlenecek yolcu biniş ücret tarifelerinin yürürlükte kalması ve Esnaflarımızın hizmetlerine devam etmesi için tek çözüm aylık işletme ve yakıt giderlerinin, ABB tarafından karşılanmasıdır. Nihai olarak; Bugüne kadar, kamu hizmeti verdiğimiz gerçeğinden uzaklaşarak, araçlarımızın işletme ve akaryakıt giderlerini dahi karşılayamadığımızı göremeyen tüm sorumluları göreve davet etmekteyiz. Araçlarımız buradadır Hiçbir bedel beklentisi olamadan, anahtarlarını EGO Genel Müdürüne teslim etmeye hazırız. Bu araçları, Esnaflarımıza verilen gelirler ile çalıştırmaya davet ediyoruz. Aynı gelirler ile bu araçları hizmette tutabilme sanatını göstermelerini ve Bizlere öğretmelerini istiyoruz. Esnaflarımızın kanayan yarasına uzun zamandır çözüm bulmayan, Esnaflarımızı yokluğa, hiçliğe ve iflasa sürükleyen tüm sorumluları göreve çağırıyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.