TMO YEM MALİYETİNİ AZALTMAK İÇİN MISIR SATACAK

Bu haber 27 Ağustos 2021 saat 9:46 'de eklendi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), mısır fiyatlarında denge ve istikrar oluşturmak, yem maliyetlerini azaltmak amacıyla mısır satışına başlayacak. Toprak Mahsulleri Ofisi ayrıca, 300 bin ton ekmeklik buğday ithalatı için 2 Eylül’de ihale yapacak. TMO, 30 Haziran’dan bu yana 4. kez buğday ithalat ihalesi yapmış olacak.

MISIR FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YEM FİYATLARINI ETKİLEDİ

Son günlerde mısır fiyatlarında görülen artışın yem fiyatlarını etkilediğini belirten Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, “Önümüzdeki günlerde mısır fiyatlarının hayvan yetiştiricilerimizin yem maliyetlerini yükseltecek olduğu dikkatimizi çekiyor. Artan mısır fiyatlarını dengelemek üzere mısır satışları ve mısır satış fiyatlarımızla ilgili yakın zamanda bir çalışma başlatmayı düşünüyoruz. Piyasada anormal yükselişlere izin vermeyecek şekilde mısır fiyatlarında denge ve istikrar oluşturmak istiyoruz. Hayvan yetiştiricilerimizin yem maliyetlerini azaltacak şekilde TMO olarak yakında mısır satışlarına başlayacağız. Bunu da üreticilerimizin de gelirlerini düşürmeden yapmayı planlıyoruz.” dedi. Güldal, yeni hasat dönemine kadar arpa, mısır, yemlik buğday ve ekmeklik buğday üzerinde çalışmalarını yürüteceklerini, her türlü planlamayı yaptıklarını söyledi.

300 BİN TON BUĞDAY İTHAL EDECEK

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 300 bin ton ekmeklik buğday ithalatı için 2 Eylül’de ihale yapacak. TMO böylelikle, 30 Haziran’dan bu yana 4. kez buğday ithalat ihalesi yapacak. Daha önce 30 Haziran, 13 Temmuz ve 4 Ağustos’ta her biri 395 bin ton olmak üzere 3 ihale yapıldı. İlk ihalede ton başına 260 dolar, ikincisinde 257 dolar ve 4 Ağustos’taki ihalede buğdayın tonu ortalama 299 dolardan alındı. BUĞDAY 3 BİN LİRAYI GÖRDÜ Ekmeklik buğdayın tonu iç piyasada 3 bin lirayı makarnalık buğdayın tonu ise 3 bin 500 lirayı gördü. Türkiye’nin ağırlıklı olarak ithalat yaptığı Rusya’dan ithal ekmeklik buğdayın tonu 300 doların üzerinde. Haber/ ORHAN CAN ÖZEL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.