Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından desteklenen bir proje kapsamında, Suriye'nin çeşitli bölgelerinden gelen sağlık çalışanlarına yönelik 'yenidoğan işitme taraması' alanında bir eğitim programı düzenlendi.

A W148049 03

"YENİDOĞAN İŞİTME TARAMASI" EĞİTİMİ VERİLDİ

TİKA tarafından yürütülen "Anne-Çocuk Sağlığı Destekleme Programı (AÇSAP)" çerçevesinde, Kilis İl Sağlık Müdürlüğü ve Azez Yerel Meclisi Başkanlığı iş birliğinde Suriye'nin kuzeyinde bulunan Azez'de 'yenidoğan işitme taraması' eğitimi verildi. Eğitime, Suriye'nin farklı bölgelerinden gelen 20 kulak-burun-boğaz doktoru ve yenidoğan uzmanı katıldı.

Bakan Koca duyurdu: MHRS randevuları için yeni kararlar alındı! Bakan Koca duyurdu: MHRS randevuları için yeni kararlar alındı!

Erken dönemde işitme kaybının tespit edilip tedavi edilmemesi, bebeklerin konuşma ve dil gelişimini olumsuz etkileyebilir. Doğumsal sorunlar arasında sıkça görülen işitme kaybına çözüm bulmak amacıyla, 2023 yılında 3 adet yeni teknoloji yenidoğan işitme tarama cihazı sağlık kuruluşlarına temin edilmişti.

A W148049 02

TARAMA FALİYETLERİNİN SÜRDÜRÜLMESİ PLANLANIYOR

Temin edilen cihazların etkin bir şekilde kullanılabilmesi ve yenidoğan işitme taraması eğitiminin verilmesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mahmut Tayyar Kalcıoğlu liderliğindeki dört kişilik bir ekip tarafından Azez'de gerçekleştirildi. Eğitim sonrasında, temin edilen cihazlar kullanılarak yerel sağlık personeli ve gönüllüler aracılığıyla işitme tarama faaliyetlerinin sürdürülmesi planlanıyor.

İHA