TİCARET ODASI’NDAN EKONOMİ ZİRVESİ

Bu haber 22 Aralık 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Ticaret Odası ev sahipliğinde ilçede Ekonomi İstişare Toplantısı gerçekleştirildi.Polatlı Ticaret Odası  organizasyonu ile gerçekleştirilen Ekonomi İstişare Toplantısında ilçenin ticari hayatında aktif olarak yer alan ticaret odası üyeleri ve Polatlı üreticileri  başta olmak üzere esnaf odası temsilcileri ve çok sayıda davetli yer aldı. Polatlı Ticaret  Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya ve  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacanın konuşması ile devam etti. Program sonunda mevcut ekonomik konjonktüre  dair görüşlerini beyan eden katılımcılar yaşadıkları ekonomik sıkıntıları ifade ettiler.

SAKARYA: EKONOMİNİN GİDİŞATI HAKKINDA İSTİŞARE ETMEK İÇİN TOPLANDIK

Program açılış konuşmasını gerçekleştiren Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya : ” Uzun ve  ezici bir pandemi sürecinin ardından  uzun zamandan beri ekonomik bir belirsizliğin içine girdik.  Bu belirsizlik ile üretmekten, almaktan ve satmaktan korkar hale geldik. Ticaret Odası kuruluş amaçlarından biride ekonomideki gidişatta yön çizmektir. Türkiye ekonomisi nereye gidiyor bizler bu süreçte nasıl davranmalıyız bunları istişare etmek üzere programımızı organize ettik. ” diye konuştu.

BABACAN: ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYLA KARŞI KARŞIYA KALDIK

Ekonomi ve dışişleri eski bakanı,  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Polatlı Ticaret Odası Ekonomik İstişare Toplantısında, Bakanlar Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı kararlara ilişkin konuştu. Babacan, “Son 3 aydır yapılan büyük hatalar yüzünden büyük bir krizden geçerken dün akşamki açıklamalarla bambaşka bir gündem oluştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla vatandaşımızın kafası epey karıştı. Çünkü açıklamayla eşzamanlı olarak döviz kurundaki yükseliş duruldu ve bir miktar aşağıya indi. Herkes ne oldu diye soruyor. Dün akşamdan beri tüm Türkiye merak içinde. Doların düşmesi vatandaşı sevindirdiyse de unutmayalım ki düşmüş hali bile Eylül’e göre yine yüksek. Yani ölümü gösterip sıtmayla karşı karşıya kaldık. Eylül başında Dolar, 8,30’du. 12’ye, 13’e düştü diye seviniliyor. Eylül başına göre hala yüksek! Cumhurbaşkanı’nın açıklamasıyla beraber kamu bankalarının ciddi orandan döviz sattığı konuşuluyor. ‘Erdoğan konuştu, kur düştü’ şeklinde söylentiler var.” açıklamasında bulundu.

TEHLİKELİ BİR OYUN VAR

Tehlikeli bir oyun olduğunu beyan eden Babacan, “Eğer bu doğru ise bunu dedirtmek için dolar düştüyse ve kamu bankaları cayır cayır döviz satıyorsa bunun açıklanması lazım. Bankacılar arasında bunlar konuşuluyor. Yeni kararlar, dövizi kısa vadede olumlu etkilese de ileriye dönük Hazine’nin Merkez Bankası yükümlülüklerini olağanüstü artıracak. Bu mevduat garantisi metodu kamu yükünü artıracak, hazinenin borcunu artıracak. Ortada tehlikeli bir oyun var. Bankalardaki toplam mevduatın yüzde 60’ından fazlası döviz mevduatı olmuştu. Dün gece alınan kararla alınan mevduatın TL mevduatının dövizdeki getirisinin artışa eşitlenmesinin yolu açılmış oldu. Kur ne kadar artarsa artsın vatandaşa farkı ödeyecekler. Bugünkü döviz artışını düşük gösterirken farkı da Hazine’ye ödetmenin yolunu açtılar.” şeklinde konuştu.

BÖYLE DEVLET YÖNETİLMEZ

“Hazine farkı nereden ödeyecek?” diyen Babacan, “Vatandaştan toplanan vergilerle ödeyecek. Bu nedir biliyor musunuz? Ülke ekonomisini dolarizasyona götürmektir. Bu kafayla burada bir bakkal açsınlar, yönetemezler. Böyle devlet yönetilmez. Devlet, kendi vatandaşına dövizle borçlanır mı? Mevduata döviz vermek mi? 1970’lerde hacı muratlar vardı, 80’lerde şahinler ve doğanlar vardı. Şimdi de dünkü açıklama ile o döneme geri götürüyor bizi. açıklanan kararlar, örtülü faiz artırımıdır. Algı operasyonu yapmak nedir? ‘Mış’ gibi yapmak… Bu iktidar bunu yapıyor. Yanlışı yapmayacaksınız, yanlış varsa dönüp onu düzelteceksiniz. Örtülü faiz artırımına gidilmiştir. Hazinenin sırtına yük binmiştir. Faiz lobilerine çalışmak budur. Bunun faturasını memurumuz, çiftçimiz, sabit gelirli vatandaşımız ödeyecektir. Şu anda olan ve önümüze gelecek olan bunun bir örneğidir. Benden sonrası tufan diyerek hareket ediyor. Zaten benden sonra gelecek iktidar faturasını öder, gelecek nesiller öder düşüncesiyle hareket ediyorlar. Erdoğan’ın bahsettiği, övündüğü ekonomik model daha bugünden iflas etmiştir. Unutmamalıyız ki hukuka uymadan, dürüst kadrolarla çalışmadan değil ülke ekonomisi, bir bakkal bile işletemezsiniz. Erdoğan’ın yaptıkları bu ülkeyi bataklığa sürüklüyor.” diye konuştu.

YÜZDE YÜZ ZAM BİLE YAPILSA KURTARMAYACAK

Babacan konuşmasının devamında, “Bizler vatandaşın aldatılmasına müsaade etmeyeceğiz. Olanı biteni vatandaşla paylaşacağız. Bizler ne aldanan, ne de aldatan olamayız. Son birkaç yıldır yaşananlar güçlü bir ülkede olacak şeyler değil. Bu ülkede asgari ücret eriyip bitti. Yüzde 50 zam bile işe yaramayacak. Açıklandığı andan itibaren eriyor. Ülkemizde öyle bir enflasyon var ki, yüzde 100 zam bile yapılsa kurtarmayacak. Şu anki açıklanan rakam gelecekle ilgili bir şey söylemiyor. Mart sonu bir bakacağız ki asgari ücretin en az yarısı bitecek. Zam yetmedi, yetmeyecek. Bakın bunlar, yüksek enflasyonun ürünü. 34 sene sürekli enflasyon altında ezildik. Enflasyon yüksek, maaş yüksekti. Kur her seneye artırarak devam eder. Maaşların şiştiği ama alım gücünün düştüğü dönemlerden geçti ve kronik bir döneme girdi. Enflasyon zikzaklar çizer mi ya? Son bir ayda yaşadıklarımız dünyada eşi benzeri olmayan durumlar, ülkede istikrar bırakmadılar. Dolar 18’e çıkıp sonra bir gece 11’e düştü. Bu olmaz.” dedi.

ŞU AN KALE ÇÖKMÜŞ

Babacan devamında şöyle konuştu: “İktisadi güvenliğin sağlanması için önemli unsurları var. Hem kara, hem deniz, hem de hava kuvvetleriniz olacak. Ekonomide de güvenlik sağlayacaksınız. Bankalar batınca maliyeti çok büyük. Hazinenin borcunu sıfırlayacaksınız. En önemli savunma hattı Merkez Bankası’nın döviz rezervleridir. Şu an kale çökmüş. Her türlü çalkantı geliyor vuruyor. Formül çok kolay: Rahat olun diyeceksiniz, sivil toplum kuruluşları konuşabilsin, çiftçiler derdini anlatabilmeli, meslek odaları sindirilmiş durumda, kendilerini rahat anlatabilmeli. TÜİK gibi kurumların bağımsızlaşması lazım. Organizasyon şemasında değişiklik, dürüst kadro ve bağımsızlaşma ile TÜİK doğruları söyler. Hukuk ve adalet temeli, sağlam değilse ekonomi düzelemez. Hükümet, bizim taslağımızı alıp okusa zaten zor anlar. Biz atacağımız her adımın bütçesini hesap ederek hareket edeceğiz. 1000’den fazla bir eylem planımız var. Ülkemizin ihtiyacı var ve bütün planlarımızı yazdıkça açıklıyoruz. Yapın diyoruz ama yapamazlar çünkü öyle bir kadroları yok. Bu ülkenin gerçekliğinden kopuklar. Sanki burada yaşamıyorlar.”

POLATLI EKONOMİDE ÇOK ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP

” Polatlı üretimi ile tarımı ile Ankara’mızın gözde bir ilçesi . Ekonomi için çok önemli bir yer ama maalesef başta çiftçi ilerimiz olmak üzere kötü yönetimin olumsuz sonuçlarını Polatlı’da da görüyoruz. artan maliyetlerin altında yapayalnız mücadele eden çiftçilerimizi Polatlı’mızın her köşesinde görüyoruz. Bu artışlarla neyi nasıl üreteceksiniz?”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.