Ekim 2023'ten bu yana Ticaret Bakanlığı, emlak sektöründe ilan fiyatlarını fahiş şekilde artıranlara uygulanan para cezalarının toplamını 88 milyon 900 bin TL olarak açıkladı. Konut fiyatlarındaki yüksek artışlar gündemdeyken, kira artışları için uygulanan yüzde 25 sınırı da 1 Temmuz itibarıyla kaldırılıyor. 

YÜZDE 25 SINIRI KALDIRILIYOR

Ticaret Bakanlığı, emlak sektöründe adil, rekabetçi ve istikrarlı bir piyasa yapısının oluşturulması, kaliteli hizmet sunumunun sağlanması ve tüketici mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik çerçevesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Bu doğrultuda, ilan platformlarında yer alan yanıltıcı ilanların önlenmesi, bu ilanların neden olduğu spekülatif fiyat artışlarının engellenmesi ve ilan karmaşasının önüne geçilmesi için ilgili Yönetmelikte değişiklik yapılarak ilan platformlarına şu yükümlülükler getirilmiştir:

İkinci aşama olarak planlanan yetki doğrulaması da EİDS üzerinden gerçekleştirilecektir. EİDS Yetki Doğrulama uygulaması için sistem geliştirmeleri ve entegrasyon çalışmaları devam etmekte olup, uygulamanın devreye alınmasıyla sadece yetki belgesine sahip emlak işletmelerinin ilan verebileceği ve yetki belgesi olmayan işletmelerin ilan girişi yapamayacağı sağlanacaktır.

YOĞUN DENETİM SÜRÜYOR

Ayrıca, kayıt dışı faaliyetlerin ve haksız rekabetin önlenmesi amacıyla, Ticaret Bakanlığı ekiplerimiz emlak sektöründe yoğun denetimlerini sürdürmektedir. Bu denetimler sonucunda, yetki belgesi olmadan taşınmaz ticareti yapan emlak işletmelerine bugüne kadar toplam 29.221.612 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Enflasyonun yükselen dalgası pazarlara da vurdu! Enflasyonun yükselen dalgası pazarlara da vurdu!

GEREKTİĞİNDE İDARİ YAPTIRIMLAR UYGULANACAK

Diğer yandan, emlak sektöründe vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için Ticaret Bakanlığımız sürekli olarak durumu yakından takip etmekte ve gerekli tedbirleri hızla almaktadır. Bu kapsamda, ilan platformlarındaki konut ilanları titizlikle takip edilmekte ve piyasa dengesini bozan manipülatif fiyat artışlarına karşı mücadele edilmekte, gerektiğinde idari yaptırımlar uygulanmaktadır.

  • İlan veren kişinin kimlik bilgilerini doğrulama,
  • İlana konu taşınmazın ilan veren kişiye veya bu kişinin birinci ve ikinci derece kan hısımlarına veya eşine ait olduğunu veya ilanı veren kişinin ilana konu taşınmazın sahibi tarafından yetkilendirildiğini doğrulama.
  • Bu nedenle, taşınmaz ilanı vermek isteyen gerçek veya tüzel kişilerin kimlik doğrulamaları, ilan platformlarının Bakanlık tarafından kurulan Elektronik İlan Doğrulama Sistemi (EİDS) üzerinden entegrasyonuyla başlamıştır.
Kaynak: MYNET