Panama Kanalı, Asya ile Amerika arasında deniz ticaretinin yaklaşık üçte birinin gerçekleştiği kritik bir geçiş noktası olarak biliniyor. Ancak son günlerde bölgede yaşanan kuraklık nedeniyle, milyonlarca dolar değerindeki mal taşıyan 200 gemi, kanal yönetiminin trafik kısıntısına takıldı. Bu durum, küresel ticaret akışında önemli bir aksamaya yol açarken, Arnas Argo Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Teymur ise bu durumun dünya genelinde enflasyonu artırabileceğini söyledi.

Etimesgut'ta Mevlid Kandili'ne özel program Etimesgut'ta Mevlid Kandili'ne özel program

Haberler.com YouTube kanalında Melis Yaşar'ın konuğu olan Arnas Argo Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Teymur, söz konusu durumun küresel ticarete etkisini değerlendirdi.

Teymur, Dünya genelinde enflasyon artabilir

"Taşımacılıkta artan fiyatlar maliyetlere yüklenecektir"

Durumun dünya genelinde enflasyonu artırabileceğini söyleyen Teymur, "Çin'den ABD'ye giden gemi yük ücretlerinde yaklaşık yüzde 30'luk bir artış olduğu söyleniyor. Kriz noktasına geldiğinde bu rakamlarda 2 katına çıkabilir. Panama Kanalı'nın Türkiye ile bir ilgisi yok. Özellikle ABD'yi etkiler. Gemi taşımacılığı fiyatlarının 2 katına çıkması Amerika'da gıda fiyatlarında yükselişe yol açacaktır. Gemilerin Panama'da mahsur kalması ve yükünü boşaltmak için beklenenden daha uzun sürmesi otomatikman başka rotaları da gemilerin azlığından etkileyecektir. Panama Kanalı'ndaki tıkanıklık taşımacılık maliyetlerini artırabilir. Panama Kanalı, gemi aracılığıyla yapılan yük taşımacılığının yüzde 6'sının geçtiği çok önemli bir rota. Taşımacılık fiyatlarını etkileyecek ve o da doğrudan doğruya ürünleri etkileyecek ve özellikle gıda gibi ucuz ürünleri etkileyecek. Türkiye'yi yük taşımacılığının pahalanması sebebiyle etkileyecek. Çünkü bizim ülkemizde kullandığımız eşyalar, malzemeler, giysiler vb otomatikman taşımacılıkta artan fiyatları maliyetlerine yükleyecektir." ifadelerini kullandı.