Tesla, ABD Ulusal Kara Yolu Trafik Güvenliği İdaresi'nin (NHTSA) uyarısı üzerine, 125 bin aracını emniyet kemeri uyarı sistemi arızası nedeniyle geri çağırdı. NHTSA'dan yapılan açıklamada, geri çağrı kararının 2012-2024 yılları arasında üretilen Model S, 2015-2024 yılları arasında üretilen Model X, 2017-2023 yılları arasında üretilen Model 3 ve 2020-2023 yılları arasında üretilen Model Y araçlarını kapsadığı belirtildi.

Açıklamada, toplam 125 bin 227 aracın emniyet kemeri uyarı sistemindeki arıza nedeniyle çağrılacağı ifade edildi. Sürücü emniyet kemeri takmadığında uyarı ışığı ve sesli uyarının devreye girmeyebileceği vurgulandı. Bu durumun, araçların federal güvenlik koşullarına uymadığına işaret edildi.

Tesla, geri çağrı kapsamındaki araç sahiplerine, gerekli düzeltmelerin ücretsiz olarak yapılacağını bildirdi. Arızalı emniyet kemeri uyarı sistemi olan araç sahiplerinin, en yakın Tesla yetkili servisine başvurmaları gerektiği belirtildi.

Araç sahiplerinin dikkatine! Muayene sürecinde bu zorunluluklar yok Araç sahiplerinin dikkatine! Muayene sürecinde bu zorunluluklar yok

Kaynak: Haber Merkezi