Temmuz Ayı Zam Ayı Oldu: Yüzde 446 Zam Geldi Temmuz Ayı Zam Ayı Oldu: Yüzde 446 Zam Geldi

Temmuz ayına girilmesiyle beraber, dev zamlarda beraberinde geldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarafından temmuz ayına ilişkin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) açıklamalarından sonra, ÖTV maktu tutarlarına yaklaşık yüzde 20 oranında otomatik zam yapılacak.  İlk zamdan ise 1 Temmuz'da elektrik nasibini alacak. Elektriğe yapılacak zam oranı yüzde 38 olacak. 3 Temmuz Çarşamba günü ise Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) açıklanacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılacak açıklamanın ardından, akaryakıt, alkol ve sigara ürünlerinin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) maktu tutarlarına yaklaşık yüzde 20 oranında otomatik zam yapılacak. 

Temmuzda Büyük Zamlar Geliyor!   (2)

AKARYAKITA ZAM GELECEK! 

Akaryakıt geçtiğimiz ayda zamdan nasibini almıştı. Temmuz ayıne girmden önce iki kez art arda yapılan zamlar beraberinde Temmuz ayında da akaryakıta dev zam yapılacak. Benzinin litre başından 9.45 TL, motorinden ise 8.86 TL ÖTV alınıyor. ÜFE’nin yüzde 20 artması durumunda, ÖTV tutarları benzinde 11.34 TL'ye, motorinde 10.63 TL'ye yükselecek. Katma Değer Vergisi (KDV) ile birlikte akaryakıtta fiyatlarda değişecek. Bu doğrultuda, benzinin litresi 42.40 TL’den 44.67 TL’ye, motorin ise 42.51 TL’den 44.64 TL’ye çıkacak. 

Temmuzda Büyük Zamlar Geliyor!   (3)

ALKOLLÜ İÇECEKLER 

Alkollü içecekler grubu geçen ay yapılan zamlarla beraber ciddi bir fiyat artışına uğramıştı. Temmuz ayında zam gelecek ürünler arasında olan alkollü içeceklerde ise maktu ÖTV tutarı Temmuz'da yüzde 20 oranında zamlanarak 1,275 TL'ye yükselecek. Bu doğrultuda, 1 litrelik rakının fiyatı en az 115 TL artarak 1,075 TL’den 1,190 TL’ye yükselecek. Yüzde 20’lik ÖTV artışında şarap ve bira dahil tüm alkollü içkiler etkilenecek. 

Temmuzda Büyük Zamlar Geliyor!   (4)

SİGARA 

Tiryakileri üzen bir haber de sigaradan geldi. Sigaranın üzerindeki hem maktu hem de asgari maktu ÖTV tutarlarına yüzde 20'lik zam yapılacak. Bununla beraber, 50 TL olan vergi eşiği 60 TL'ye çıkacak ve vergi artışı en çok ucuz sigaraları etkileyecek. 

Sözcü’nün haberine göre, Temmuz ayında sigorta şirketleri de yüzde 3.5 oranında zam yapacak. 

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre, ÜFE’nin yüzde 20 civarında olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu zamlarla birlikte, Temmuz ayında vatandaşların birçok üründe ciddi fiyat artışlarıyla karşı karşıya kalması bekleniyor. 

Kaynak: SANAYİ GAZETESİ