TEHLİKE ARZ EDEN HAYVANLARIN KAYIT ALTINA ALINMASI İÇİN SON GÜN

Bu haber 14 Ocak 2022 saat 11:13 'de eklendi.

Amerikan  Pitbull  Terrier, Dogo  Argentino, Fila  Brasilerio, Japanese  Tosa, American StaffordshireTerrier ve American Bully ırkı köpekleri üretmek, sahiplenmek, sahiplendirmek, barındırmak, beslemek, takas  etmek, sergilemek, hediye etmek ve bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak çıkartılan kanunla yasaklanmıştı. Bu hükme aykırı davrananlara 5199 sayılı Kanunun 28 inci maddesi kapsamında 11 Bin Türk Lirası idari para cezası uygulanacak. Bu ırktaki hayvanları elinde bulunduran bugün mesai bitimine kadar hayvanlarını kısırlaştıran, mikroçip taktırarak kayıt altına aldıran ve  bunlara dair belgeyle birlikte Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekiyor. Bu  hayvanların ölümü halinde Bakanlığa bilgi verilecek ve kayıttan düşürülmesi temin edilecektir. Kısırlaştırılan ve kayıt altına alınan bu hayvanlar, kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamaz, halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklarına sokulamayacak.

KOMİSYON KARARI

Konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “14 Temmuz 2021 tarihinde 31541 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 7332 Sayılı “Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”’un yürürlüğe girmesiyle değişikliğe uğrayan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunun 14. Maddesinin (l) bendinde “Bakanlıkça belirlenen tehlike arz eden hayvanları üretmek, sahiplenmek, sahiplendirmek, barındırmak, beslemek, takas etmek, sergilemek, hediye etmek ve bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak yasaktır.” denilmektedir. Tehlike arz eden hayvanların belirlenmesine dair Tarım ve Orman Bakanlığınca, İçişleri Bakanlığı, Türkiye  Bilimsel  ve  Teknolojik  Araştırma  Kurumu, veteriner fakülteleri, Türk Veteriner Hekimleri Birliği  ve  sivil  toplum  kuruluşu  temsilcilerinden  oluşturulan komisyon  tarafından;  Amerikan Pitbull Terrier,  Dogo Argentino,  Fila Brasilerio,  Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı  köpekler tehlike arz eden hayvanlar olarak belirlenmiştir.”

HÜKME AYKIRI DAVRANANLARA 11 BİN LİRA PARA CEZASI

“Bu  minvalde,  5199  sayılı  Kanunun 14  üncü  maddesi  hükmü uyarınca, Amerikan  Pitbull  Terrier, Dogo  Argentino, Fila  Brasilerio, Japanese  Tosa, American StaffordshireTerrier ve American Bully ırkı köpekleri üretmek, sahiplenmek, sahiplendirmek, barındırmak, beslemek, takas  etmek, sergilemek, hediye etmek ve bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak yasaklanmış olup bu hükme aykırı davrananlara 5199 sayılı Kanunun 28 inci maddesi kapsamında 11 Bin Türk Lirası idari para cezası uygulanacaktır.”

14 OCAK TARİHİNE KADAR KISIRLAŞTIRMAK VE MİKROÇİP TAKTIRMAK ŞART

“Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerini elinde bulunduranlardan 14.01.2022 tarihine kadar hayvanlarını kısırlaştıran, mikroçip taktırarak kayıt altına aldıran ve  bunlara dair belgeyle birlikte Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’ne başvurarak veri tabanına kayıt ettirenler hakkında 5199 sayılı kanunda öngörülen idari yaptırım hükümleri uygulanmayacaktır.”

HALKIN YOĞUN OLARAK BULUNDUĞU YERLER İLE ÇOCUK OYUN ALANLARI VE PARKLARINA SOKULAMAZ

“Bu  hayvanların ölümü halinde Bakanlığa bilgi verilecek ve kayıttan düşürülmesi temin edilecektir. Kısırlaştırılan ve kayıt altına alınan bu hayvanlar, kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamaz, halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklarına sokulamaz. Aksi halde 5199 Sayılı Kanunun 28. Maddesi uyarınca 11 bin Türk lirası idari para cezası uygulanacaktır. Belirtilen yasaklara aykırılığın tekrarı halinde, idarî para cezası verilecek ve hayvanlara el konulacaktır. Hayvan, belediye  tarafından  hayvan  bakımevine götürülecektir.”

SOKAĞA TERKE 30 BİN LİRA CEZA

“Söz  konusu  hayvanların  sahibi  olanlar,  hayvanlarını  en  yakın  bakımevine bırakabilirler, ancak sokağa bırakamazlar. Bu hayvanların sokağa terki halinde 30 Bin Türk lirası idarî para cezası verilecektir. Yerelde ve bütüncül bir yaklaşımla, tüm yaşam formlarına saygılı, gerek insan gerek hayvan sağlığını gözeten kurallar eşliğinde, can dostlarımızla, birlikte ve uyum içinde yaşamak mümkündür.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.