İrlanda siyaseti geçtiğimiz gün çıkan haberler ile şok yaşadı. İki kadın, Kuzey İrlanda Milletvekili Jeffrey Donaldson’ın kendilerine tecavüz ettiğini ileri sürerek, polise başvurdu. Başlatılan soruşturma kapsamında 57 yaşındaki bir kadın da Donaldson'a cinsel suçlara yardım etmekle suçlandı.

 İkilinin 24 Nisan'da Newry Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanacağı doğrulanırken, Kuzey İrlanda Milletvekili Jeffrey Donaldson partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Boston Dynamics'ten insansı robot güncellemesi: İşte Atlas 2... Boston Dynamics'ten insansı robot güncellemesi: İşte Atlas 2...

Tecavüz Ve Cinsel Istismar Suçlamaları Olan Milletvekili Istifasını Açıkladı (1)

Suçlamaları reddetmesine rağmen Donaldson’ın Demokratik Birlik Partisi (DUP) liderliğinden istifaso sosyal medyadan duyuruldu.

Yapılan açıklamada, “Parti başkanımız, Milletvekili Jeffrey Donaldson'dan, tarihi nitelikteki iddialarla suçlandığını doğrulayan ve Demokratik Birlikçi Parti liderliğinden derhal geçerli olmak üzere istifa ettiğini belirten bir mektup aldık” ifadelerine yer verildi.

Geçici parti lideri olarak oy birliğiyle Gavin Robinson atanırken, Robinson, parti liderliği görevine geçici olarak atanmasını "sarsıcı bir gelişme" olarak nitelendirdi.

Robinson açıklamasında, “Bu yalnız kişisel olarak kendim veya partideki meslektaşlarım için değil, aynı zamanda Kuzey İrlanda'daki topluluk için de büyük bir şoka neden oldu. Biz adalete inanan bir parti ve bireyleriz, ceza adaleti sistemimize güvenimiz var ve bu nedenle önümüzdeki süreçte hiçbirimizin önyargılı olmamasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Şu anda devam eden bir ceza soruşturması var" dedi.