Dolar tarihi zirveyi gördü! İşte 1 Mart 2024 dolar ve Euro son durum Dolar tarihi zirveyi gördü! İşte 1 Mart 2024 dolar ve Euro son durum

Başkan Karahan, enflasyon tahminlerini oluştururken birçok kalemde yaşanabilecek zamların projeksiyonda dikkate alındığını ifade etti. Özellikle enerji fiyatlarının bu çerçevede öne çıkacağını vurgulayan Karahan, şu açıklamalarda bulundu:

“Elektrik ve doğal gazda düzenleme yapılması bekleniyor. Bu çerçevede biz, patikamızı oluştururken OVP’yi kullandık. OVP, bu sene oldukça bağlayıcı bir program. Hükümetin her kanalında sahiplenilen bir program. Orada yapılan belli varsayımlar var. Biz, onların gerçekleşeceğini düşünüyoruz ve tahminlerimizi yaparken de bu fiyatlarda bir miktar güncelleme olacağını öngördük ve bunları tahminlerimize yansıttık.”

Karahan'ın bu açıklamaları, enerji fiyatlarının enflasyon üzerindeki etkisinin dikkate alındığını ve enflasyon tahminlerinin yapılırken gelecekteki fiyat artışlarının öngörüldüğünü gösteriyor. Enerji fiyatlarındaki olası zamların enflasyon üzerindeki etkisinin izlenmeye devam edileceği belirtiliyor.