TCDD POLATLI’DA GES KURACAK

Bu haber 22 Aralık 2022 saat 9:42 'de eklendi.

Polatlı Kocahacılı Mahallesinde 40 MW kapasiteli güneş enerji santrali kurulacak. TCDD, santral için 144 milyon TL yatırım yapacak.

TCDD, elektrik ihtiyacının bir kısmını karşılamak amacıyla 144 milyon TL yatırımla Polatlı’da güneş enerji santrali kuracak. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) kullandığı elektrik enerjisinin yüzde 75’ini yenilenebilir kaynaklardan karşılamak amacıyla rüzgar ve güneş enerjisine yatırım yapmaya devam ediyor. TCDD bu kapsamda Ankara İli, Polatlı İlçesi, Kocahacılı Mahallesi sınırları içinde 40 MW kurulum kapasiteli Kocahacılı TM Lisanssız Güneş Enerji Santrali (GES) kuracak. 144 milyon TL bedelli proje kapsamında 60 hektar mera vasıflı alan üzerinde kurulacak santralde 96 bin adet 500 Wp güneş paneli kullanacak. Santralde alternatif elektrik enerjisi transformatör vasıtasıyla şebeke dağıtım gerilimine yükseltilip mevcut elektrik şebekesine aktarımı sağlanarak elektrik enerjisi elde edilecek. Santralin ekonomik ömrü 25 yıl olarak öngörülüyor.

GES’LER 10 İLDE KURULACAK

TCDD, iklim hedefleri kapsamında çeşitli illerde Güneş Enerji Santrali (GES) kuracak. Bu kapsamında trafo merkezlerinin yakınlarında konumlu 22 adet taşınmazın yaklaşık toplam 6.000.000,00 m2 yüzölçümlü kısımlar ve üzerindeki muhdesatlar bu santrallerin kurulması için kamulaştırılacak.

TCDD’nin kurmayı planladığı arazi tipi santrallerin listesi

1-KONYA – Aşağıpınarbaşı TM Güneş Enerji Santrali Projesi: Güç: 22,5 MW

2-KIRKLARELİ – Mandıra TM Güneş Enerji Santrali Projesi: Güç: 12 MW

3-BALIKESİR – Mahmudiye TM Güneş Enerji Santrali Projesi: Güç: 10 MW

4-KAYSERİ – BOĞAZKÖPRÜ TM Güneş Enerji Santrali Projesi: Güç: 10 MW

5-GAZİANTEP – FEVZİPAŞA TM Güneş Enerji Santrali Projesi: Güç: 20 MW

6-ESKİŞEHİR – ALPU TM Güneş Enerji Santrali Projesi: Güç: 35 MW

7-ANKARA – KOCAHACILI TM Güneş Enerji Santrali Projesi: Güç: 40 MW

8-YOZGAT – PAŞALI TM Güneş Enerji Santrali Projesi: Güç: 25 MW

9-ELAZIĞ – ŞEVKAT TM Güneş Enerji Santrali Projesi: Güç: 28 MW

10-KAHRAMANMARAŞ – NARLI TM Güneş Enerji Santrali Projesi: Güç: 15 MW

TCDD KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) elektrik enerji ihtiyacının yenilenebilir enerjiden karşılanabilmesi amacıyla gar, istasyon, idari bina, lojistik merkezi ve kamulaştırma yapılabilecek araziler içerisinde proje ve tespit çalışmalarına başladı. Trenlerin tükettiği elektrik enerjisinin yüzde 35’i aşkın kısmı, güneş ve rüzgar başta olmak üzere, yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanacak.

KARAİSMAİLOĞLU: TCDD, ÇEVRECİ PROJELERLE TEMİZ ENERJİNİN LOKOMOTİFİ OLACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, projeyle ilgili önemli açıklamalarda bulunmuş ve yenilebilir enerjinin önemine dikkat çekmişti. Bakan Karaismailoğlu’nun geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalarından öne çıkanlar şöyle; “TCDD, uygulama aşamasına geldiği bu çalışmalara yerel yönetimleri de dahil ederek onlarla iş birliği tesis etmekte ve bu sayede demiryolunun geçtiği her yere ‘yeşil yolu” götürerek yenilenebilir enerji kaynaklarının ulaştırmada, kullanımında lokomotif görevi üstlenecek. Böylece TCDD, çevreci projelerle temiz enerjinin lokomotifi olacak.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.